Wreszcie doszło do uporządkowania kwestii tego, jak należy liczyć dochód, od którego obliczana jest składka zdrowotna przez przedsiębiorców. Od początku biznes apelował o uporządkowanie tej kwestii. Dla przypomnienia danina na NFZ to 9 proc. dochodu na skali oraz 4,9 proc. na podatku liniowym.

Otóż prezydent podpisał ustawę z 9 lutego 2022 r., która modyfikuje zasady ustalania dochodu do obliczania składki.

Według nowych regulacji, przy ustalaniu dochodu do obliczania składki zdrowotnej będą uwzględniane różnice remanentowe, a więc również zakupy poprzednich z lat. Dzięki temu firmy, które kupiły towary jeszcze w 2021 r., a sprzedadzą je np. dopiero w 2022 r., będą uwzględniać wydatki na zakupy przy obliczaniu składki zdrowotnej.

Jak przyznaje wiceminister finansów Artur Soboń, „niedopuszczalne jest, by przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotną od przychodu ze sprzedaży bez uwzględniania poniesionego kosztu”. Stąd zmiany uwzględniające postulaty środowisk biznesowych.

Co się zmienia

Zgodnie z podpisaną ustawą, przy ustalaniu dochodu dla celów obliczenia składki zdrowotnej nie będzie uwzględniana większość dochodów/przychodów wolnych od opodatkowania (za wyjątkiem dochodów z realizacji nowej inwestycji lub uzyskanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz przychodów objętych ulgą na powrót, ulgą dla pracujących seniorów i rodzin 4+).

Ta zasada będzie miała również zastosowanie przy opłacaniu składki NFZ przez przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ponadto dochód z odpłatnego zbycia środków trwałych nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r.

Składka do odliczenia

Zgodnie z zapowiedzią modyfikacji Polskiego Ładu z końca marca br., składkę zdrowotną będzie można odliczać. Na podatku liniowym limit odliczenia wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu), na ryczałcie – 50 proc. zapłaconych składek NFZ (pomniejszenie przychodu), a dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). Nadal nie ma natomiast opcji odliczeń składki NFZ przy rozliczeniu według skali podatkowej (ale tu zmniejszono PIT z 17 proc. do 12 proc.).