Henryk Kowalczyk, szef komitetu stałego rady ministrów, poinformował na money.pl, że nowy projekt czeka na opinię rady dialogu społecznego. Według niego zmieni się ostro krytykowany zapis dotyczący sieci franczyzowych, który w ocenie komentatorów mógł doprowadzić do niszczenia polskiego handlu.

Otóż w projekcie ustawy według ministra nie będzie zapisu, iż tylko znak towarowy łączy franczyzę. Oprócz znaku muszą być także powiązania kapitałowe. Taka zmiana ma zapobiec obciążeniu podatkiem obrotowym małych sklepów należących do sieci franczyzowych, co groziło w razie wejścia w życie poprzedniej wersji projektu.

Minister dał także do zrozumienia, że sklepy internetowe również zostaną objęte podatkiem obrotowym (po wycofaniu się rządu z pierwszej wersji ustawy nie było to jasne). Obecnie natomiast trwają prace nad rozwiązaniami technicznymi, tak aby w przypadku handlu online można było skutecznie egzekwować należności. Także od zagranicznych e-sklepów fiskus zamierza ściągać daninę – wynika z wypowiedzi przedstawiciela rządu.

Co do wysokości podatku, to wiele zależy od stanowiska Komisji Europejskiej, która nie zgadza się na progresywne stawki. Obecnie rząd przedstawił Brukseli swoje argumenty. Jeżeli stawki progresywne nie przejdą, podatek obrotowy od handlu będzie liniowy, choć na tym etapie nie wiadomo, w jakim wymiarze.

Według poprzedniego, nieaktualnego już projektu, progi podatkowe miały wynieść 0,7 proc. od obrotu do 300 mln zł miesięcznie i 1,3 proc. od nadwyżki od tej kwoty. W weekendy i święta podatek miał wzrosnąć odpowiednio do 1,3 proc. i 1,9 proc. Minister nie wyjaśnił, czy krytykowana wyższa stawka podatku w dni wolne od pracy zostanie utrzymana. Według niego gdyby trzeba było pod naciskiem KE wprowadzić podatek liniowy, zostanie zwiększona kwota wolna, co ma uchronić drobnych przedsiębiorców przed zapłatą. W starym projekcie obrót zwolniony z podatku wynosił do 15 mln zł netto miesięcznie.

‚Małe sklepy mogą być spokojne’ – zapewnił przedstawiciel rządu. Nowy projekt ma zostać opublikowany w przyszłym tygodniu.