Po spowolnieniu w pierwszej połowie roku rynek PC wyhamował jeszcze bardziej, odnotowując rekordowy spadek. Dostawy komputerów w III kw. br. stopniały o 18 proc. r/r, do 69,4 mln szt. – ustalił Canalys.

Jako powody tak głębokiego dołka wymieniono słaby popyt w segmencie konsumenckim i edukacyjnym, a do tego doszły ostrożniejsze wydatki firm na IT.

Dynamikę rynku PC skutecznie wyhamowały w tym roku niekorzystne czynniki makroekonomiczne i branżowe, w tym wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i rozdęte zapasy w kanałach sprzedaży. Te zjawiska prawdopodobnie utrzymają się do 2023 r. – zdaniem analityków.

Najbardziej ucierpiały dostawy notebooków, odnotowując spadek o 19 proc. rok do roku do 54,7 mln szt.

W przypadku komputerów stacjonarnych było lepiej ze względu na mniejsze uzależnienie od wydatków konsumentów. Choć tu też dołek okazał się dwucyfrowy (-11 proc. r/r, w sumie 14,7 mln szt.).

Co jednak istotne, wielkość przesyłek PC w III kw. br. pozostała porównywalna z danymi sprzed pandemii.

„Szybkie pogorszenie popytu we wszystkich segmentach jest niepokojącym sygnałem nie tylko dla dostawców, ale także dla interesariuszy w całym łańcuchu dostaw” – komentuje Ishan Dutt, starszy analityk w Canalys.

Intel i AMD stoją w obliczu trudności związanych ze słabością swoich działów PC. AMD poinformowało niedawno, że w związku z sytuacją na rynku PC nie zrealizuje prognozy na III kw. br.

Z kolei mniejsi producenci komponentów, od układów scalonych po pamięci, ograniczają produkcję i obniżają prognozy zysków.

Promocje czyszczą magazyny, ale nie przywrócą entuzjazmu konsumentów do PC

Chociaż działania promocyjne prowadzone przez sprzedawców detalicznych pomogły wyczyścić niektóre zapasy przed sezonem świątecznym, ogólny entuzjazm konsumentów wobec komputerów PC osłabł w obliczu rosnących kosztów innych towarów i usług” – dodaje analityk.

Zagrożone zamówienia w firmach

„Niepokojące jest to, że producenci, partnerzy handlowi i inni gracze z branży zaczęli wskazywać w trzecim kwartale, że zamówienia komercyjne, które pozostały silne w obliczu pogarszających się warunków ekonomicznych, są zagrożone, ponieważ budżety IT były zmieniane lub cięte” – zauważa Ishan Dutt.

Jak informuje, firmy wydłużają cykle odświeżania urządzeń z uwagi na niepewność. Ponadto inwestycje przedsiębiorstw ograniczają koszty kredytu. Co gorsza spadki zatrudnienia jeszcze bardziej zmniejszą popyt komercyjny na PC.

Będzie poprawa w II poł. 2023 r.
Pomimo niesprzyjającego otoczenia rynkowego, w ocenie analityka znaczenie komputerów do pracy oraz w transformacji cyfrowej pozostaje wysokie. Starsze urządzenia w zainstalowanej dotąd bazie sprzętu będą musiały zostać wymienione i w związku z tym oczekuje się, że rynek PC odnotuje poprawę do drugiej połowy 2023 r.

Lenovo i HP: najniższe dostawy od początku pandemii

Liderem światowego rynku komputerów w III kw. br. pozostało Lenovo. HP odnotowało natomiast drugi z rzędu największy spadek w top 5.

Zarówno Lenovo, jak i HP dostarczyły jednak najniższe wolumeny urządzeń na rynek od czasu wybuchu pandemii w I kw. 2020 r.

Apple cieszył się lepszym kwartałem niż konkurenci, ponieważ zrealizował zamówienia z II kw. br., opóźnione z powodu zakłóceń w dostawach w Chinach i wprowadził na rynek nowe MacBooki.

Najwięksi producenci PC w III kw. 2022 r.