„To szok” – twierdzi CEO czołowego amerykańskiego partnera IBM, który nie chce ujawnić nazwiska. „Najważniejsze pytanie brzmi teraz: kto zagwarantuje, że integracja IBM-Red Hat będzie dalej kontynuowana? Czy IBM przekona partnerów, że pozostanie ona najwyższym priorytetem?”.

Jim Whitehurst, były CEO Red Hata, który przyszedł do IBM w ramach wycenionego na 34 mld dolarów przejęcia potentata open source, nagle ustępuje ze stanowiska prezesa IBM. Whitehurst, który odgrywał kluczową rolę w integracji IBM-Red Hat, będzie teraz pełnił rolę „senior advisora” u boku prezesa i CEO IBM Arvinda Krishny oraz zespołu wykonawczego IBM.

Odejście Whitehursta następuje zaledwie dwa lata po tym, jak IBM ogłosił przejęcie Red Hata, które było jedną z największych transakcji w historii branży IT. Wcześniej przez 12 lat – jako CEO dostawcy oprogramowania open-source – był powszechnie uznawany za głównego autora przekształcenia firmy w rynkową potęgę.

Arvind Krishna mianował Jima Whitehursta prezesem IBM już 6 kwietnia 2020 r., czyli pierwszego dnia, w którym objął stanowisko CEO IBM-a.  Teraz, ogłaszając jego odejście w ramach serii zmian w kierownictwie, stwierdza, że obecna strategia chmury hybrydowej i sztucznej inteligencji IBM cieszy się dużym uznaniem klientów.