Rynek serwerów telekomunikacyjnych będzie rósł średnio o 19 proc. co roku w ciągu następnych 5 lat, osiągając wartość 12,5 mld dol. do 2027 r. i nieco przewyższając ogólną stopę wzrostu centrów danych wynoszącą 15 proc. rocznie – zdaniem Dell’Oro Group. Dynamika będzie napędzana coraz częstszym wdrażaniem wirtualizacji funkcji sieciowych (NFV) i zastosowań brzegowych.

Oznacza to jednak obniżkę prognozy w stosunku do raportu sprzed roku. Wynika to z kilku czynników, w tym trudności gospodarczych, prowadzących do zmniejszenia wydatków na infrastrukturę sieci mobilnej i wyzwań związanych z przyjęciem Open RAN (Radio Access Network) i MEC (Multi-access Edge Computing). Ponadto analitycy doszli do wniosku, że ich poprzednie szacunki dotyczące serwerów wdrożonych na potrzeby systemów wsparcia operacyjnego (OSS) i biznesowego (BSS) zostały zawyżone.

Jak stwierdzono, przejście urządzeń telekomunikacyjnych na architektury serwerowe jest wciąż na wczesnym etapie, nawet w porównaniu z ewolucją przetwarzania w chmurze.

Konwergencja infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnej centrów danych trwa, a dostawcy usług faworyzują gotowe komercyjne serwery do wirtualizacji funkcji sieciowych, aby obniżyć koszty, zastępując dedykowany sprzęt.

Ostatnio woleli standardowe serwery

Niedawne zakłócenia w łańcuchu dostaw uwydatniły preferencję dla standardowych serwerów zamiast specjalistycznego sprzętu, umożliwiającego szersze zastosowania dzięki wirtualizacji.

Tym niemniej w miarę jak telekomunikacja wykorzystuje otwarte architektury sieciowe, a rozwiązania brzegowe nabierają tempa, rynek serwerów w tym sektorze czeka rozwój.

Wydatki na brzegu będą rosły w szybkim tempie

Urządzenia brzegowe do 2027 r. będą generować 45 proc. przychodów z serwerów telekomunikacyjnych.

Oczekuje się, że przypadki użycia scentralizowanych centrów danych, obejmujące sieci wielokanałowe i inne wewnętrzne obciążenia IT, będą rosły w latach 2022–2027 co roku przeciętnie o 11 proc. Tymczasem przypadki zastosowań brzegowych centrów danych, obejmujące MEC, RAN i dostęp szerokopasmowy, powinny iść w górę aż o 38 proc. rocznie.

Na brzegu nowe przypadki użycia AI mogłyby umożliwić takie zastosowania, jak automatyka przemysłowa, pojazdy autonomiczne, bezpieczeństwo i różne usługi konsumenckie.