Nokia zapowiedziała zmniejszenie zespołu w Polsce o ponad 800 osób – według bankier.pl. Redukcje w kraju to element planu restrukturyzacji firmy, który będzie realizowany do 2026 r.

W marcu br. związek zawodowy Związkowa Alternatywa w polskim oddziale Nokii poinformował, że złożył skargę do Państwowej Inspekcji Pracy na, zdaniem organizacji, niezgodne z prawem działania firmy, wnioskując o pilną kontrolę. Według związku zwolnienia grupowe rozpoczęły się w grudniu 2023 r. i mają potrwać do grudnia 2024 r., obejmując 713 pracowników.

Organizacja kwestionuje m.in. tryb przeprowadzenia w firmie zwolnień grupowych. Twierdzi, że nie było w tej sprawie rzetelnych konsultacji ze związkami.

Utrzymuje, że Nokia „wbrew prawu zwalnia pracowników bez uprzedniego poinformowania i zasięgnięcia opinii związku zawodowego, dopuszczając się także zwolnienia pracownika ustawowo chronionego prawem”.

Ponadto „wypowiedzenia wręczane pracownikom zawierają klauzule nie mające podstawy prawnej, a ich treść wskazuje na złą wolę pracodawcy i próbę zastraszenia pracowników oraz zniechęcenia ich do dochodzenia swoich praw przed sądem” – twierdzą związkowcy.

Organizacja zarzuca koncernowi łamanie przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych, ustawy o związkach zawodowych i kodeksu pracy.

Zapewnia, że wielokrotnie podejmowała próby dialogu z firmą, jednak bez odpoowiedzi w ostatnich miesiącach.

W marcu br. zapytaliśmy Nokię o komentarz do informacji Związkowej Alternatywy. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Związek poinformował bankier.pl, że dotychczas w Nokii zwolnionych zostało ok. 200 osób. Jak podał jego przedstawiciel, konsultacje z zarządem w sprawie zwolnień trwały tylko jeden dzień, po czym zostały jednostronnie zakończone bez propozycji porozumienia.

Nokia Solutions and Networks w październiku 2023 r. zapowiedziała zwolnienie globalnie 14 tys. osób, po spadku sprzedaży o 20 proc. w III kw. 2023 r. (do niecałych 5 mld euro) i zysku o 69 proc. r/r (do 133 mln euro). Gdy zapowiedziano redukcje, zespoły koncernu liczyły 86 tys. pracowników. Celem podjętych działań oszczędnościowych, których częścią są zwolnienia, jest zmniejszenie kosztów nawet o 1,2 mld euro do 2026 r.