Finansowanie pozostaje głównym problemem dla firm rozwijających innowacyjność. Ponad 42 proc. respondentów wskazało brak odpowiednich środków budżetowych jako najważniejszą przeszkodę, 18 proc. zgłosiło trudności w uzyskaniu zewnętrznego finansowania, a dla 14 proc. wyzwaniem jest korzystanie z proinnowacyjnych ulg podatkowych – według badania IQS na zlecenie Ayming Polska.

Jednocześnie raport pokazuje słabe wykorzystanie dostępnych instrumentów finansowania innowacji przez krajowy biznes. Tylko 26 proc. ankietowanych CFO deklaruje, że ich firmy korzystają z takiego wsparcia.

„Głównym problemem nie jest brak dostępności instrumentów wsparcia, czy skomplikowane procedury ich pozyskiwania, lecz brak świadomości. Firmy często po prostu nie wiedzą o istnieniu danego instrumentu lub zakładają, że uzyskanie dofinansowania lub zwrotu podatkowego jest dużo trudniejsze niż w rzeczywistości” – komentuje Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, dyrektor obszaru podatków i finansowania innowacji w Ayming Polska.

Spośród 26 proc. CFO, którzy sięgają po wsparcie, najczęściej są to dotacje unijne (8 na 11 podmiotów). Znacznie mniej, 2 na 11 firm, decyduje się na ulgę podatkową na badania i rozwój, podczas gdy tylko 1 na 11 zadeklarowała wykorzystanie ulgi na robotyzację.

Jak zauważono, w przeciwieństwie do ubiegania się o dotacje, ulga na B&R nie wymaga złożenia szczegółowego wniosku ani przejścia przez konkurs. Dzięki temu jest ona najłatwiejszym mechanizmem dla firm szukających finansowania dla swoich projektów. Można odliczyć do 200 proc. kwalifikowanych kosztów poniesionych na badania i rozwój. Projekty nie muszą osiągnąć sukcesu i mogą być w trakcie realizacji w momencie korzystania z ulgi.

Jednocześnie z badania wynika, że spośród dyrektorów finansowych biorących udział w procesie innowacyjnym, aż 75 proc. zajmuje się opracowywaniem strategii finansowania, w tym pozyskiwaniem środków z zewnątrz. Fakt ten podkreśla kluczową rolę kompetencji CFO, jeśli chodzi o rozwój innowacyjności firmy.