– To szansa, lecz także wyzwanie dla partnerów, ponieważ wiąże się z koniecznością zdobycia wielu nowych kompetencji – dodaje w rozmowie z CRN John Carey, podczas dorocznej konferencji Citrix Synergy. 

Aby stworzyć elastyczne środowisko zdalnej pracy wykonywanej za pośrednictwem urządzeń mobilnych, konieczne jest połączenie ze sobą wielu różnych technologii – wirtualizacji, mobilności, łączności sieciowej oraz przetwarzania w chmurze. Dzięki temu możliwe stanie się bezpieczne dostarczanie aplikacji, desktopów, danych i usług do wszystkich użytkowników, na każde urządzenie, po podłączeniu do dowolnej sieci, także przez telefon komórkowy. 

Wirtualne miejsce pracy – na dowolnym urządzeniu

Ułatwiając tworzenie środowisk zapewniających klientom bezpieczne zarządzanie zróżnicowanymi grupami pracowników, przy jednoczesnej optymalizacji ich standardu pracy, Citrix wprowadził do oferty pakiet Citrix Workspace Suite – rozwiązanie do mobilnej współpracy, które łączy różne systemy Citrix służące do wirtualizacji aplikacji i desktopów, zarządzania urządzeniami i aplikacjami mobilnymi, natywne aplikacje mobilne zwiększające produktywność, narzędzia do synchronizacji i współdzielenia firmowych plików oraz technologię optymalizacji w sieciach rozległych WAN.

Citrix zaprezentował także technologię NetScaler MobileStream, dzięki której możliwe jest poprawienie bezpieczeństwa i wydajności pracy aplikacji, do których dostęp następuje z poziomu urządzeń mobilnych. Zaprezentowana została także najnowsza wersja rozwiązania XenMobile, która współpracuje już z systemem Windows Phone 8, zapewnia większą wydajność i skalowalność oraz integrację z innymi systemami IT w przedsiębiorstwie. Korporacyjni użytkownicy urządzeń mobilnych mogą korzystać z nowych aplikacji biurowych WorxNotes, WorxEdit oraz WorxDesktop, nad którymi możliwe jest zachowanie kontroli sprawowanej przez dział IT (weryfikacja zgodności wykorzystania z ustalonymi wcześniej politykami).

Joe Keller, wiceprezes Citrix ds. marketingu rozwiązań, podczas rozmowy z redakcją CRN Polska podkreślał, że partnerzy – proponując mobilne rozwiązania swoim klientom – powinni zwracać szczególną uwagę na potrzeby poszczególnych grup zawodowych i to pod ich kątem przygotowywać ofertę:

– Chociaż technologie oferowane przez Citrix są uniwersalne, od kilku miesięcy przygotowujemy je do wykorzystania w specyficznych zastosowaniach. Zaczęliśmy od placówek ochrony zdrowia, branży edukacyjnej i usług finansowych, ale na pewno będziemy rozszerzać listę tych grup. Analizujemy ich potrzeby i będziemy przygotowywać dla naszych partnerów dokumenty z wytycznymi, dzięki którym wspólnie będziemy w stanie stworzyć ciekawsze rozwiązania. Aktywnie współpracujemy też z innymi dostawcami zrzeszonymi w ramach programu Citrix Ready – podsumował Joe Keller.

Desktopy jako usługa

Integratorów powinna zainteresować zapowiedziana przez Citrix platforma Workspace Services, dzięki której możliwe będzie projektowanie, budowa i dostarczanie mobilnych środowisk roboczych w modelu Desktops-as-a-service (DaaS), wirtualnych aplikacji oraz usług zarządzania mobilnością w dowolnej chmurze. Obecnie z Citriksem na świecie współpracuje ponad 1500 dostawców usług, którzy oferują hosting desktopów i aplikacji – korzysta z nich ponad 350 tys. abonentów (roczny przyrost na poziomie 50 proc.).

Platforma Workspace Services wykorzystuje pełną gamę rozwiązań Citrix, w tym systemy XenApp i XenDesktop do dostarczania wirtualnych aplikacji i desktopów, technologię Citrix HDX zapewniające wysoką jakość przesyłanego obrazu, rozwiązanie Citrix XenMobile do zarządzania mobilnością, system współdzielenia plików Citrix ShareFile oraz możliwość globalnej obsługi klienta z wykorzystaniem usługi Citrix GoToAssist.

Citrix Workspace Services może korzystać z zasobów szerokiej gamy chmur publicznych, a także chmur prywatnych i infrastruktury centrum danych. Dzięki temu partnerzy mogą dostarczać klientom mobilne środowiska pracy z wybranej chmury lub centrum danych. Platforma Citrix Workspace Services jako podstawę wykorzystuje środowisko Microsoft Azure (takie mechanizmy jak Azure App Services, Azure Active Directory i Azure Virtual Network) oraz została zaprojektowana pod kątem globalnej dostępności, zapewnienia wysokiej skalowalności, bezpieczeństwa oraz niezawodności.

Platforma Citrix Workspace Services z desktopami ulokowanymi w chmurze będzie dostępna od drugiej połowy 2014 r. w demonstracyjnej wersji technology preview.

TRZY PYTANIA DO…

Johna Carey’ego, dyrektora rozwoju kanału partnerskiego w firmie Citrix

CRN W ubiegłym roku Citrix wprowadził wiele zmian do swojego programu partnerskiego. Czy odniosły one oczekiwany skutek?

John Carey Zmiany w naszym programie partnerskim zostały rozłożone na kilka faz, a za nami dopiero faza pierwsza, podczas której ułatwiliśmy zdobycie statusu partnera srebrnego i wprowadziliśmy specjalizacje. Teraz dokonaliśmy modyfikacji sposobu przydzielania rabatów i zróżnicowaliśmy je w zależności od rodzaju sprzedawanych rozwiązań. Wprowadziliśmy także wiele usprawnień do programu rejestracji projektów.

CRN Na całym świecie dużo emocji budzi sytuacja konkurencyjna pomiędzy firmami Citrix i VMware. Czy to przekłada się także na współpracę w kanale dystrybucyjnym?

John Carey W jakimś stopniu na pewno tak, ale my nie skupiamy się na konkurowaniu i nie zachęcamy do tego partnerów. Nie chcemy, żeby poświęcali oni swój czas na analizowanie przewag konkurencyjnych w jednym czy drugim produkcje, ale na rozwiązywaniu problemów klientów. Niemniej jednak, gdy dochodzi już do porównywania, to zawsze w ramach demonstracyjnych projektów proof-of-concept. Udostępniamy partnerom nasze oprogramowanie, które mogą zainstalować próbnie u klienta i porównać je z konkurencją. Z reguły trwa to dość krótko – wystarczy pokazać klientowi, w jaki sposób płynnie może korzystać z firmowych aplikacji przez komórkowe połączenie 3G. Po przeprowadzeniu takiego testu jeszcze nigdy nie straciliśmy kontraktu.

CRN Jednak zarówno w Polsce, jak i na świecie wielu partnerów Citriksa jest jednocześnie resellerami VMware. Czy przeszkadza wam taka sytuacja?

John Carey Nie, ponieważ nasza konkurencyjność nie jest symetryczna. VMware na największy udział na rynku wirtualizacji serwerów, a Citrix – wirtualizacji aplikacji i desktopów. Wirtualizacja serwerów przebiła się do powszechnej świadomości administratorów IT znacznie szybciej, niż aplikacji – stąd ta dysproporcja. Naszym zadaniem teraz jest, aby zapewnić zgodność naszych produktów ze środowiskiem VMware oraz innymi, np. chmurą AWS. Natomiast nasi partnerzy są mądrzy, znają się dobrze na wdrażanych rozwiązaniach i doskonale dają sobie radę z właściwą oceną sytuacji na rynku. Nie reagowali, gdy VMware zapowiedział, że teraz także on ma rozwiązania do wirtualizacji aplikacji, a w związku z tym nie ma już potrzeby korzystania z Citriksa. Po prostu porównali oba te rozwiązania i wyciągnęli wnioski. Natomiast VMware już teraz ma znacznie większy problem na rynku konkurencyjnym – jest nim Microsoft i bardzo szybko rosnący udział Hyper-V.