Cloud Software Group, od ub.r. właściciel Citrixa i Tibco, rozpoczął masowe zwolnienia. CEO CSG Thomas Krause zapowiedział eliminację 15 proc. z 15 tys. stanowisk w grupie, tj. ok. 2250 miejsc pracy w sumie dla Citrixa i Tibco.

Z pracą żegna się znaczna część organizacji sprzedaży komercyjnej Citrixa, niektórzy pracownicy i inżynierowie zaangażowani w kanale sprzedaży, osoby odpowiedzialne za sprzedaż do edukacji, mają też odejść ludzie od lat związani z działem cyberbezpieczeństwa, zajmujący się m.in. architekturą bezpieczeństwa produktów – wynika z przecieków.

„To smutny dzień dla firmy, która była pionierem na rynku VDI. Opuszcza ją wielu dobrych pracowników” – twierdzi anonimowo osoba wg CRN USA „zbliżona do firmy”.

O zwolnieniu na LinkedIn poinformował m.in. Mark Simmons, główny inżynier sprzedaży NetScaler, związany z Citrixem od 22 lat, oraz Shawn Hohn, territory manager w USA (zdążył popracować w Citrixie przez 10 miesięcy, wcześniej był w Salesforce i Kaseya). Pracę stracili także m.in.: starszy menedżer ds. inżynierii sprzedaży, który pracował w Citrixie przez około 15 lat, inżynier oprogramowania, specjalista ds. dostarczania i zabezpieczania aplikacji dla przedsiębiorstw.

Cloud Software Group jest właścicielem Citrixa po przejęciu firmy kosztem 16,5 mld dol. i fuzji z Tibco w 2022 r.

Najwięksi klienci dla CSG, mniejsi dla partnerów

W ramach zmian Cloud Software Group bezpośrednio skoncentruje się na 1000 największych klientach korporacyjnych Citrixa i 600 Tibco, zaś obsługą mniejszych firm zajmą się partnerzy z kanału sprzedaży – według zapowiedzi CEO CSG.

„Może to zapewnić gwałtowny wzrost dostawcom usług Citrixa” – ocenia jedno ze źródeł CRN-a.

CEO deklaruje „bogatsze zachęty” dla partnerów i uproszczenie współpracy. W marcu br. ma ruszyć „bardziej zyskowny” program partnerski Citrixa.

Jedna ze zwolnionych handlowców utrzymuje, że rozważano zwiększenie cen o 30 – 40 proc. poprzez ograniczenie rabatów dla klientów.

CSG na razie nie skomentowała tych doniesień.

Wg companiesmarketcap.com przychody Citrixa za miniony rok (TTM) wyniosły 3,31 mld dol. To ok. 3 proc. więcej niż w 2021 r. (3,21 mld dol.). Konkurencja na rynku VDI zaostrzyła się, gdy do gry weszli chmurowi giganci.