Mieszane nastroje na rynku przełączników i routerów
Spadają ceny switchy instalowanych poza centrami danych. Przedsiębiorstwa wydają ostatnio mniej na routery - wynika z nowego raportu.

Przełączniki z portami 1 Gb mają wciąż największy udział w rynku, ale najszybciej rośnie segment 25 Gb.
Dostawcy usług zwłaszcza ci najwięksi, rozbudowują infrastrukturę sieciową, przedsiębiorstwa jednak nie inwestują tak intensywnie – wynika z danych IDC dotyczących rynku przełączników ethernetowych i routerów.
Dostawcy chmurowi i hiperskalowi nie znają kryzysu
Kryzys uderzył w sprzedaż przełączników, ale niektóre segmenty rynku okazały się odporne – większy jest popyt u dostawców hiperskalowych, dostawców usług chmurowych i telekomunikacyjnych. Trendy te nadal będą kształtować rynek.
W sumie światowy rynek przełączników ethernet odnotował nieznacznie większe przychody niż przed rokiem – 7,45 mld dol. (+1,9 proc.).
W Europie Środkowo-Wschodniej wzrost wyniósł 11,4 proc., głównie dzięki Rosji i Czechom.
Switche poza data center nadal największym rynkiem
Wyraźny jest podział między wdrożeniami w centrach danych i poza nimi. Część niezwiązana z data center ma ponad połowę (56,8 proc.) udziału w rynku przełączników w ujęciu wartościowym i 87 proc. w przeliczeniu na porty. Zatem segment data center to nadal mniejszy rynek, ale instalowany jest tam droższy sprzęt o dużej przepustowości.
Spadają ceny
W segmencie switchy o niższych prędkościach, niezwiązanych z centrami danych, spadają ceny, choć sprzedaż zwiększa się. I tak dostawy przełączników 10 Gb wyrażone w liczbie portów wzrosły o 26 proc., ale przychody pozostały na stałym poziomie (+0,9 proc. r/r).
Sprzedaż przełączników 1 Gb wzrosła o 1,3 proc. licząc w portach, ale spadła o 10 proc. pod względem przychodów. Stanowią one wciąż największą część rynku – generują blisko 35 proc. obrotów. Kolejne miejsca w ujęciu wartościowym zajmują 10 Gb (26 proc.) i 100 Gb (23,2 proc.). Za to segment 25 Gb notuje ostatnio największe wzrosty – o ponad 50 proc. r/r zarówno wartościowo, jak i ilościowo.
Dołek na routerach dla firm
Z kolei światowy rynek routerów dla przedsiębiorstw i dostawców usług spadł o 2 proc. w III kw. br., do 3,67 mld dol., jednak sam segment korporacyjny był o blisko 9 proc. na minusie.
Na rynku europejskim popyt trzymał się mocniej. W Europie Środowej i Wschodniej wynik łączny w segmencie firm i dostawców usług był 7,8 proc. na plusie.
Cisco nadal sieciowym potentatem
Strukturę popytu ilustruje sprzedaż Cisco – otóż przychody ze sprzedaży routerów dla firm i dostawców usług, gdzie producent ma ponad 35 proc. rynku, spadły o 8,1 proc., przy czym przychody z routerów korporacyjnych zjechały o 16,6 proc., a w przypadku dostawców usług jedynie o 2,4 proc. rok do roku.
Cisco pozostaje liderem rynku przełączników (blisko 50 proc. udziału w ujęciu wartościowym) i miało nieznaczny spadek w III kw. 2020 r. (-0,8 proc.). Jest też nr 1 w dochodowym segmencie switchy 25 i 100 Gb (ok. 42 proc. udziału).
Kolejne miejsca na rynku przełączników zajmują Huawei, Arista, HPE i Juniper.
Najwięksi dostawcy przełączników ethernet w od III kw. 2019 r. do III kw. 2020 r.

Podobne aktualności
„Agenci Transformacji”. Nowa klasa liderów IT
To elita. Jest ich tylko 10 proc., zaś 66 proc. respondentów przyznaje, że obecnie trudniej jest być „Agentem Transformacji” – według badania Cisco.
Wschodzący rynek. Będzie warty 100 mld dol.
"Będziemy coraz częściej słyszeć o korzyściach z niego płynących" - twierdzi ekspert.