Microsoft wkroczy na rynek ze swoim Cloud PC. Pojawi się już w końcu czerwca lub na początku lipca – informuje Mary Jo Folley, zwykle dobrze poinformowana o działaniach koncernu.

Chmurowe PC będą oferowane poprzez kanał partnerski Microsoftu – wynika z przecieków.

Nieoficjalne informacje o projekcie krążą od ub.r., ostatnio w listopadzie przypuszczano, że chmurowy desktop wejdzie do oferty na początku br.

Cloud PC będzie oparty na wersji Windows działającej w chmurze Azure, a użytkownicy mają korzystać ze swoich urządzeń końcowych jak z cienkich klientów.

Chmurowy desktop zostanie udostępniony poprzez specjalną stronę internetową lub aplikację Remote Desktop App, działającą na Windows 10, ale też na MacOS, iOS i Androidzie.

Stała stawka

Użytkownicy będą płacić za korzystanie z Cloud PC w modelu ryczałtowym w ramach pakietu Microsoft 365 – według nieoficjalnych doniesień (obecnie dostępny wirtualny pulpit Windows jest rozliczany za użycie w ramach usług Azure).

Z informacji Mary Jo Folley wynika również, że chmurowy desktop Microsoftu będzie dostępny w trzech wersjach: podstawowej, standardowej i zaawansowanej, różniących się wydajnością i wielkością pamięci.

Nowe rozwiązanie wpisuje się w trend pracy zdalnej i hybrydowej, umożliwiając dostęp do chmurowego PC z dowolnego miejsca i urządzenia końcowego, a także zarządzanie i zabezpieczenia. Istotna dla użytkownika może być też przewidywalna i stała cena usługi (nie ma na razie informacji co do stawek).

Microsoftowi sprzyjają trendy na rynku, jakie nasiliły się w czasie pandemii. W 2020 r. przychody giganta w segmencie chmury komercyjnej wzrosły o 34 proc. wobec 2019 r.