Microsoft planuje stopniową wymianę serwerów obsługujących chmurę Azure. Z urządzeń opartych na Intelu koncern przesiądzie się na platformę ARM – twierdzi Bloomberg, powołując się na Jasona Zandera, szefa działu Azure. Według niego Microsoft pracuje nad zmianą razem z Qualcommem oraz Cavium. Obecnie trwają testy. Nowy sprzęt wymaga rzecz jasna wersji systemu Windows dostosowanego do układów ARM.

Na OCP Summit ogłoszono partnerstwo Microsoftu i Qualcomma. Zaprezentowano nowy serwerowy układ SoC Qualcomm Centriq 2400, na którym działa Windows Server. Wersja systemu na procesory ARM ma być dostępna w Microsofcie tylko do użytku wewnętrznego.

Plany Microsoftu to cios w Intela, który spadającą sprzedaż komputerów i niepowodzenie na rynku mobilnym rekompensuje rosnącymi obrotami na platformach serwerowych. Układy Xeon mają 99 proc. tego rynku. Problemem Intela będzie nie tylko zmniejszenie zamówień ze strony jednego z największych dostawców rozwiązań chmurowych. Przejście Microsoftu na ARM, o ile cała operacja zakończy się sukcesem, będzie sygnałem dla innych graczy, że warto rozważyć alternatywę wobec Intela. Platforma ARM na rynku serwerów może wyjść z niszy.