Amerykański fundusz TPG oraz Intel utworzyły samodzielny podmiot pod marką McAfee, który powstał na bazie jednostki znanej dotychczas jako Intel Security. Większość (51 proc. udziałów) Intel sprzedał funduszowi TPG Capital za 4,2 mld dol. (w tym 3,1 mld dol. w gotówce oraz 1,1 mld dol. jako inwestycja w akcje). Mniejszościowym inwestorem został Thoma Bravo, firma związana jest z TPG. Intel zachował 49-procentowy pakiet akcji.

Intel przejął McAfee w 2010 r. kosztem 7,7 mld dol. Planował integrację rozwiązań bezpieczeństwa w sprzęcie, jednak tego planu nie wdrożono na masową skalę, bo nie zapewniał odpowiedniej efektywności. Po kilku latach McAfee zostało subbrandem Intel Security.

CEO nowego McAfee został Christopher Young, dotychczasowy wiceprezes i dyrektor generalny Intel Security. Bryan Taylor – partner w TPG – został przewodniczącym rady nadzorczej. Fundusz zainwestował już wcześniej m.in. w start upy z branży security.

Young zapowiada poszerzenie portfolio, także poprzez przejęcia. Zamierza dostarczać nowości w zakresie rozwiązań już oferowanych przez McAfee jak ochrona punktów końcowych, data center, ochrona danych i zabezpieczenia chmury. Jego zdaniem nowe możliwości są w takich obszarach jak analityka związana z bezpieczeństwem, centra zarządzające cyberochroną, zabezpieczenia punktów końcowych.

Według szefa nowej spółki zaletą zmiany jest fakt, że McAfee będzie w 100 proc. skoncentrowane na cyberbezpieczeństwie. Ma mu to umożliwić sprawne działanie na zmieniającym się rynku security.

Szefem McAfee w Europie został Hans-Peter Bauer. Podkreśla, że biznes związany z bezpieczeństwem wymaga innego cyklu planowania niż w koncernie dostarczającym komponenty.

Brian Krzanich, CEO Intela zapowiada kontynuację współpracy z McAfee w zakresie integracji rozwiązań do ochrony prywatności w produktach chmurowych Intela.

Dla McAfee pracuje obecnie ponad 7,5 tys. specjalistów, firma ma ponad 1,2 tys. patentów, chroni 3,7 mld punktów końcowych. Wartość rocznych przychodów szacuje się na 2 mld dol.