Europejski rynek MSS/PSS (zarządzanych oraz profesjonalnych usług bezpieczeństwa) osiągnie wartość 10,92 mld dol. w 2024 r. wobec 8,5 mld dol. w 2021 r. – prognozuje Frost & Sullivan.

Zdaniem analityków dynamicznie zmieniające się zagrożenia skłaniają europejskie firmy i instytucje do korzystania z takich usług.

Z kolei od dostawców IT security wymagane jest poszukiwania wydajności i inwestowanie w nowe technologie obejmujące automatyzację, takie jak platformy do symulacji naruszeń i ataków (BAS).

Finanse i produkcja na topie inwestycji

Przypuszcza się, że największe środki na MSS/PSS do 2024 r. przeznaczy europejski sektor finansowy (w 2020 r. miał ponad 26 proc. udziału w rynku). Drugi co wielkości jest sektor produkcyjny, w wyniku coraz głośniejszych ataków, które zatrzymały produkcję i negatywnie wpłynęły na przychody zaatakowanych firm.

Kto się nie dostosuje, nie urośnie

„Rosnąca liczba incydentów i ciągły niedobór specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa będą powodować zapotrzebowanie na lepsze technologie ochrony cyfrowej, obsługujące sztuczną inteligencję, które mogą poprawić komunikację między klientami a centrami operacji bezpieczeństwa MSS (SOC)” – uważa Piotr Kopczyński, analityk ds. badań bezpieczeństwa we Frost & Sullivan.

„Dostawcy, którzy nie dostosowują swoich ofert, aby włączyć automatyzację w SOC lub nie radzą sobie z konkurencją ze strony dostawców rozwiązań chmurowych, którzy wprowadzają zabezpieczenia do swoich ofert, będą mieli trudności ze wzrostem” – dodaje Piotr Kopczyński.

Trzy obszary rozwoju dla dostawców usług

W ocenie firmy analitycznej dążenie przedsiębiorstw do poprawy cyberbezpieczeństwa stwarza „lukratywne perspektywy rozwoju” dla rynkowych graczy. Takie jak:

Ekspansja na rynek technologii operacyjnych (OT).
Dostawcy zarządzanych usług bezpieczeństwem powinni poszerzyć swoje portfolio poprzez współpracę z dostawcami zabezpieczeń OT – radzą analitycy.

Technologia symulacji naruszeń i ataków.
Firmy MSSP muszą inwestować w inicjatywy edukacyjne, aby zwiększyć świadomość na temat technologii BAS i jej zalet w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Dobrze zaprojektowane środowiska zero-trust.
Inicjatywy w zakresie bezpieczeństwa coraz częściej koncentrują się na środowiskach zero-trust. W związku z tym dostawcy profesjonalnych usług muszą wzmocnić swoją ofertę tak, aby eksperci od „zerowego zaufania” byli w pierwszej linii każdej aktywności.