.

Krajowa Izba Gospodarcza oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji przygotowały “List otwarty do całej polskiej klasy politycznej“, nawiązujący do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Obecna sytuacja wyraźnie pokazuje, do czego może doprowadzić model państwa, w którym demokratyczne instytucje, jak prokuratura i sądy, są przyporządkowane i uzależnione od władzy wykonawczej. Taki właśnie ustrój był fundamentem wszystkich dyktatur i umożliwił przekształcenie Rosji w państwo, którego ustrój określany jest czasem mianem „mafijnego” – stwierdzają organizacje, nawiązując do sytuacji w kraju. Uważają, że to co obserwujemy powinno doprowadzić do zmiany postawy całej klasy politycznej w Polsce.

„Chcemy bardzo jasno zakomunikować, że jesteśmy przeciwni podporządkowaniu prokuratury i sądów władzy wykonawczej w naszym kraju. Ustrój naszego kraju nie powinien pozostawiać cienia wątpliwości co to tego, że kiedykolwiek będzie go można wykorzystać do pójścia drogą Rosji w modelu sterowaniu gospodarką” – twierdzą KIG i KIGEiT.

Organizacje podkreślają, że trzeba wspierać Ukrainę w jej drodze do UE – Polska powinna odgrywać ważną rolę w obronie suwerenności Ukrainy i wsparciu jej starań w kierunku europejskiej integracji.

Apelują więc m.in. o zamknięcie sporów z Unią poprzez przywrócenie praworządności w sposób zgodny z wyrokami TSUE. Dodajmy, że pomoże to odblokować ok. 57 mld euro z funduszu odbudowy, w tym jest ok. 23 mld dotacji oraz ok. 34 mld euro preferencyjnych pożyczek. Z tego 20 proc. łącznej kwoty, czyli ok. 26 mld zł, ma iść na cyfryzację. Na zagospodarowanie tych środków mamy czas do końca sierpnia 2026 r.

Zdaniem organizacji trzeba wykorzystać pomoc z UE do budowy odporności systemu społeczno-gospodarczego na perturbacje związane z wojną, poprzez uruchomienie szybkiego programu przejścia do sieciowej gospodarki o obiegu zamkniętym opartej na zasilaniu z OZE i zielonego wodoru.

„Organizacje przedsiębiorców od lat przesyłają rządowi i całej klasie politycznej sygnały o rosnącym poziomie sprzeczności bieżącej polityki gospodarczej i międzynarodowej z polską racją stanu. Najwyższy czas to zmienić” – stwierdzono.

KIG i KIGEiT zaapelowały do wszystkich organizacji biznesowych o przyłączenie się do tego listu.