Następuje strategiczny odwrót przedsiębiorstw od tradycyjnych urządzeń bezpieczeństwa fizycznego – wynika z danych Dell’Oro Group.

Oczekuje się, że wydatki rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa sieci wirtualnej i opartej na SaaS przekroczą 90 mld dol. skumulowanych przychodów w latach 2023–2028, rosnąc średnio o 16 proc. co roku.

Przychody z firewalli nadal będą iść w górę, z tym że w tempie 6 proc. rocznie do 2028 r.

„Jesteśmy świadkami kolosalnej zmiany na rynku bezpieczeństwa sieci, napędzanej rosnącym poziomem zaawansowania zagrożeń cybernetycznych i potrzebą bardziej dynamicznych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa” – twierdzi Mauricio Sanchez, starszy dyrektor ds. bezpieczeństwa przedsiębiorstw i sieci w Dell’Oro Group.

Gwałtowny wzrost inwestycji w bezpieczeństwo sieci wirtualnych i opartych na SaaS podkreśla zasadnicze przejście w kierunku bardziej elastycznego, skoncentrowanego na chmurze podejścia, dopasowującego się do zmieniających się środowisk pracy i potrzeb nowoczesnych przedsiębiorstw w zakresie aplikacji rozproszonych” – dodał Sanchez.

Firewalle nadal z jednocyfrowym wzrostem

Rynek firewalli ma solidny początek tego roku, natomiast w kolejnych latach tempo jego wzrostu będzie zróżnicowane. Średnio sprzedaż powinna zwiększać się w jednocyfrowej skali, osiągając przychody bliskie 20 mld dol. w 2028 r.

Wpływ na niską dynamikę będzie miało stopniowe przechodzenie użytkowników na bardziej elastyczne rozwiązania bezpieczeństwa.

Aplikacje w chmurze potrzebują WAF

Dwucyfrowy wzrost obrotów co roku (CAGR) jest natomiast prognozowany na zaporach sieciowych dla aplikacji internetowych (WAF). Oczekiwane przychody do 2028 r. mają wynieść ponad 6 mld dol. Silny popyt wynika z potrzeby ochrony przez zagrożeniami coraz większej liczby aplikacji korporacyjnych dostępnych w internecie.

SSE będzie warte 10 mld dol.

Spodziewana sprzedaż dla Secure Service Edge (SSE) osiągnie wartość prawie 10 mld dol. dol. w 2028 r. przy dwucyfrowym CAGR. Wzrost ten jest napędzany przejściem cyberbezpieczeństwa z tradycyjnych rozwiązań lokalnych na usługi oparte na chmurze, co odpowiada wymaganiom aplikacji rozproszonych i rozwojowi hybrydowych modeli pracy.

Integracja hamuje wzrost kontrolerów

Kontrolery dostarczania aplikacji (ADC – Application Delivery Controllers) osiągną tylko 2-procentowy średni wzrost (CAGR) do 2028 r. Rozwój tego rynku jest hamowany przez rosnące możliwości integracji ADC z infrastrukturą oprogramowania i usługami w chmurze, co ogranicza popyt na samodzielne rozwiązania ADC.

SGW w trendzie spadkowym

Będzie spadać sprzedaż urządzeń SGW (Secure Web Gateway), przeciętnie o 3 proc. w ciągu najbliższych 5 lat. Spadek ten przypisuje się przede wszystkim strategicznemu przesunięciu wydatków na bezpieczeństwo przedsiębiorstw w kierunku rozwiązań SSE.