W II kw. 2023 r. Intel pozytywnie zaskoczył wynikiem. Koncern odnotował 1,5 mld dol. zysku netto, podczas gdy analitycy spodziewali się straty. Jest to niespodzianką zwłaszcza po I kw. 2023 r., gdy Intel miał największą stratę w historii firmy (-2,8 mld dol.).

Marża operacyjna była natomiast ujemna, a przy tym spadła o 3,2 pkt, do -7,8 proc. Marża brutto skurczyła się o 0,7 pkt proc., do 35,8 proc.

Zysk netto to w dużej mierze efekt wdrożenia restrykcyjnego planu oszczędnościowego. W latach 2023 – 2025 koncern chce ograniczyć wydatki w sumie o 10 mld dol., w tym o 3 mld dol. w 2023 r. W II kw. br. m.in. ściął wydatki na B&R o 12 proc. r/r i obniżył koszty administracyjne.

Według nieoficjalnych informacji z maja br. Intel chce zmniejszyć koszty o 10 proc., a zatrudnienie o 20 proc. w swoich największych biznesach (PC i serwerowym), ale firma nie potwierdza tych liczb.

Sprzedaż znów spadła, ale było lepiej niż w I kw. br.

Nadal gigant musi jednak liczyć się z niższą sprzedażą. Przychody w II kw. 2023 r. spadły o 15 proc. r/r, do 12,9 mld dol. To jednak sporo mniejszy zjazd niż w I kw. 2023 r. (-36 proc. r/r).

Dołek w II kw. odnotował zarówno biznes PC, Client Computing Group – o 12 proc. r/r (6,8 mld dol.) jak i serwerowy – Data Center&AI – o 15 proc. r/r (4 mld dol.).

Biznes sieciowy – Network and Edge – skuczył się aż o 38 proc. r/r (do 1,4 mld dol.).

Rozkręca się biznes Intel Foundry Services, czyli produkcji czipów dla zewnętrznych klientów. Tutaj obroty poprawiły się 4-krotnie r/r, choć stanowią nadal niewielką część sprzedaży firmy (232 mln dol. w II kw. br.).

Komputery z AI są „krytycznym punktem zwrotnym”

Intel liczy na korzyści z możliwości sztucznej inteligencji w swoich rozwiązaniach.

„Widzimy, że w szczególności duzi klienci korzystający z chmury włożyli dużo energii w budowanie swoich wysokiej klasy środowisk szkoleniowych AI. A to oznacza skierowanie większej części ich budżetów lub nadanie im priorytetów w części związanej ze sztuczną inteligencją” – mówi CEO Pat Gelsinger. Uważa też, że komputery z obsługą sztucznej inteligencji są „krytycznym punktem zwrotnym” dla rynku PC w nadchodzących latach.

Serwery: ożywienie trwa dłużej niż oczekiwano

Na dobrą koniunkturę póki co trzeba jeszcze poczekać. CEO przyznaje, że na rynku serwerowym widać „utrzymującą się słabość we wszystkich segmentach”, szczególnie w przedsiębiorstwach, a ożywienie w branży trwa dłużej niż oczekiwano.

„Jesteśmy optymistami co do długoterminowych możliwości, jakie mamy w centrach danych” – zapewnia Pat Gelsinger.

W III kw. br. Intel spodziewa się 12,9 – 13,9 mld dol. sprzedaży i wyraźnie wyższej marży brutto (43 proc.) niż w II kw. br.