Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison przeprowadziły badanie na reprezentatywnej próbie małych i średnich firm dotyczące barier i przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wyniki nie napawają optymizmem. Zdaniem przedsiębiorców problemy są znacznie większe niż w zeszłym roku (porównywano I kw. 2012 r. z I kw. 2011 r.). Pogorszyło się zwłaszcza w przypadku kosztów pracy (w ub. roku były problemem dla 45 proc. badanych, obecnie dla 69 proc.) i podatków (wzrost z 32 proc. do 44 proc.). Firmy coraz bardziej dręczy biurokracja – na nadmiar obowiązków biurokratycznych, jako istotną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej, wskazuje 37 proc. badanych (rok wcześniej 20 proc.). W tym roku znacznie częściej krytykowano także niestabilność prawa (37 proc., w 2011 r. – 21 proc).

Badanie potwierdza nieznaczną uciążliwość działań urzędników dla przedsiębiorców, aczkolwiek niezadowolenie z tego powodu wzrosło o niemal 100 proc. z 10 proc. w ub. roku do 19 proc. w 2012 r. Mniej dokuczają kontrole skarbówki i innych urzędów (spadek z 6 proc. do 4 proc.). Innym obszarem, w którym dostrzeżono poprawę są bariery inwestycyjne (spadek z 13 proc. do 7 proc.).

– Urzędnicy też mają już dość radosnej twórczości legislacyjnej, sprzecznych przepisów, ich nadmiaru i ogólnego szaleństwa regulowania wszystkiego i tam, gdzie jest to możliwe, idą przedsiębiorcom na rękę, częściej korzystając ze zdrowego rozsądku. Ponadto przedstawiciele administracji przez lata kontaktów bezpośrednich, przekonali się osobiście, że przedsiębiorcy to tacy sami ludzie jak oni, a nie oszuści i kombinatorzy – komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Zdaniem Agnieszki Strzałki z Domu Badawczego Maison to co firmom nie przeszkadzało tak bardzo w okresie prosperity, teraz wydaje się bardziej uciążliwe, stąd jest więcej negatywnych ocen – Trudności w prowadzeniu działalności wynikające ze spowolnienia gospodarczego, automatycznie powodują przywiązywanie większej wagi do czynników zewnętrznych. W okresie wzrostu przedsiębiorcy bardziej koncentrują się na rozwijaniu firm, więc mają mniej czasu i chęci do obserwacji otoczenia prawno-instytucjonalnego.

Zdaniem autorów raportu nie ma obiektywnych i racjonalnych podstaw – poza kryzysem – do tak gwałtownego pogorszenia nastrojów, bowiem przez ostatni rok (podobnie jak w latach poprzednich) rząd nie zrobił niemal nic, ani pozytywnego, ani negatywnego, w sprawie barier w prowadzeniu działalności gospodarczej.