Dane pochodzą z najnowszego barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego. Jedna na trzy firmy MŚP planuje w II kwartale br. więcej inwestycji niż w poprzednim. W ich finansowaniu wspomagają się tradycyjnie już własnymi zasobami gotówkowymi. Ale, jeśli chodzi o zewnętrzne narzędzia – przedsiębiorcy zaczęli częściej sięgać po leasing (50,3 proc. wskazań) niż po kredyt bankowy (45,7 proc.). Czterech na dziesięciu przedsiębiorców korzysta też z ubezpieczenia majątku firmy, co zdaniem Radosława Kuczyńskiego, prezesa EFL, świadczy o coraz większej dojrzałości finansowej małych i średnich firm.

W grupie mikrofirm, które wzięły udział w barometrze, na leasingu bazuje 36,5 proc. Wśród małych przedsiębiorstw odsetek ten wynosi 53,6 proc. W grupie średnich podmiotów aż dwie trzecie przedsiębiorców finansuje swoją działalność leasingiem (65,8 proc.). Jak podkreśla EFL wynik ten koresponduje z największym optymizmem panującym wśród „średniaków” dotyczącym planów inwestycyjnych na najbliższe miesiące – 38 proc. z nich twierdzi, że będzie w II kwartale więcej inwestować. Jedna na pięć firm zatrudniających od 50 do 249 pracowników poinformowała, że będzie mieć większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne. Wśród mikrofirm przyznał to co dziesiąty przedsiębiorca.

Już kolejny kwartał z rzędu najczęściej z leasingu korzystają firmy produkcyjne (62 proc. wskazań). Na drugim miejscu jest branża transportowa, na trzecim przedsiębiorstwa handlowe (w nich odpowiednio 58 i 53 proc. respondentów) 

Wyniki barometru EFL są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 19 – 27 kwietnia 2018 r.