Ekspozycja Epson, o powierzchni ponad 1000 m2, była miejscem premiery najnowszego modelu z serii Monna Lisa ML-16000/Hy. Ta innowacyjna drukarka hybrydowa oparta jest na dwóch zintegrowanych modułach drukujących, co pozwala uzyskać na dowolnej tkaninie imponujące efekty, takie jak złote i srebrne wykończenia oraz druk z użyciem kleju do folii metalicznej czy kryjącej bieli. Dzięki zastosowaniu 8 tuszów Genesta, 16 głowic PrecisionCore z 64 dyszami, możliwe jest uzyskanie efektów specjalnych, które wcześniej były zarezerwowane dla tradycyjnych metod sitodruku lub druku rotacyjnego. Zaprezentowana przedpremierowo Monna Lisa ML-8000 REACID to rozwiązanie pozwalające na pracę z dowolnymi tekstyliami, w jednym urządzeniu dzięki nowatorskiej możliwości obsługi dwóch rodzajów atramentów: kwasowych i reaktywnych. Zwiększa to szybkość przełączania produkcji na różnych tkaninach, bez konieczności rekonfiguracji urządzenia. Nowością jest także Monna Lisa ML-13000, która jako pierwsza w swej klasie na świecie w jednym przebiegu głowicy nakłada apreturę, atramenty oraz wykonuje uszlachetnianie lub zmiękczanie, co radykalnie skraca to cały proces produkcji. Planowana dostępność ML13000 to koniec 2023.

W ramach targów ITMA 2023, na stoisku Epsona można było również podziwiać kolekcje mody stworzone przez projektantów z Dalekiego Wschodu, którzy wykorzystują technologie Epsona w swojej pracy. Szczególną uwagę przyciągała kolekcja Yuima Nakazato. Jego kreacje opierały się na ekologicznej technologii Dry Fibre Technology (DFT) – recyclingu praktycznie bez użycia wody, mogącej zrewolucjonizować produkcję tekstyliów. Od kilku lat jest ona już z powodzeniem stosowana w recyklingu papieru biurowego, a obecnie dostosowano ją także do produkcji drukowalnych tkanin z wykorzystaniem użytych ubrań.

– Druk cyfrowy na tekstyliach jest technologią, która umożliwia przewidywanie i reagowanie na nieustannie zmieniające się potrzeby mody. Jest również korzystny dla środowiska, minimalizując zużycie zasobów takich jak woda i energia elektryczna. „Na konkurencyjnym rynku tekstylnym, druk cyfrowy daje szanse na rozwój, umocnienie i odbudowę europejskich centrów produkcji, takich jak Lombardia we Włoszech czy Łódź i jej okolice w Polsce, zapewniając jednocześnie wysoką jakość i efektywność produkcji – powiedział Tomasz Kuciński, Account Manager Supervisor w Epson.