E-sąd pęka w szwach
Do elektronicznego sądu od stycznia wpłynęło 330 tys. spraw. Resort sprawiedliwości zakładał, że przez cały rok będzie 400 tys. Wydano już ponad 200 tys. nakazów zapłaty.

Do e-sądu, działającego przy Sądzie Rejonowym w Lublinie, można zgłaszać sprawy z całego kraju rozpatrywane w trybie postępowania upominawczego, w których nie jest potrzebne postępowanie dowodowe. Dzięki elektronicznej drodze podawczej pozwy rozpoznawane są szybciej, niższe są koszty. Do końca sierpnia suma kosztów sądowych uiszczonych w e-sądzie wyniosła 15,3 mln zł. Z prawie 330 tys. spraw 217 tys. zakończyło się wydaniem nakazu zapłaty. Ze względu na większe niż oczekiwano zainteresowanie elektronicznym sądem do pracowników placówki dołączy 30 nowych pracowników, zgłaszanymi sprawami zajmie się również 22 referendarzy z Elbląga, Niska i Krosna. Resort zainwestuje także 300 tys. zł w nowy sprzęt komputerowy.
Podobne aktualności
Multimedia Labs w likwidacji
W lipcu warszawski Sąd Rejonowy ogłosił upadłość likwidacyjną Multimedia Labs.
E-sąd ograniczy działalność
Sąd elektroniczny będzie rozpatrywał tylko sprawy długów, które powstały najpóźniej na 3 lata przed złożeniem pozwu. Starszych należności przedsiębiorcy muszą dochodzić w zwykłym trybie.
Rejestr Spraw Sądowych pomoże firmom odzyskać pieniądze
OPTeam zaoferował Rejestr Spraw Sądowych – aplikację, która dzięki integracji z e-sądem ma pomóc przedsiębiorcom w odzyskiwaniu zaległych płatności.