Otóż 43 proc. ankietowanych szefów IT z firm w USA i Wielkiej Brytanii twierdzi, że od początku pandemii mogą liczyć na lepszą współpracę i zrozumienie ze strony liderów biznesu. Za zacieśnieniem relacji nierzadko idą większe fundusze na projekty. Otóż według odpowiedzi jedna trzecia organizacji zamierza zwiększyć budżety na IT. Taki sam odsetek szefów IT zapewnia, że ma obecnie większy wpływ na wydatki na rozwiązania informatyczne.

Transformacja cyfrowa pilniejsza

Ponad połowa liderów IT w firmach (56 proc.) deklaruje, że transformacja cyfrowa jest obecnie pilniejszym zadaniem niż wcześniej.

Większy respekt kierownictwa przedsiębiorstw wobec IT sprawia również, że organizacje stały się również bardziej głodne innowacji, w wyniku czego 32 proc. zauważa wzrost budżetów IT. Z kolei 33 proc. ma większe możliwości definiowania wydatków na IT od początku pandemii. Jednak 5 proc. utrzymuje, że w czasach Covid-19 te możliwości stały się bardziej ograniczone.

Wraz ze wzrostem finansowania coraz więcej organizacji chce dokonać cyfrowej transformacji, z powodu zmian wywołanych przez Covid-19. Ponad połowa (56 proc.) decydentów IT twierdzi, że transformacja cyfrowa w ciągu najbliższych kilku lat jest pilniejsza. Prawie 1 na 4 badanych organizacji została zmuszona do rozpoczęcia cyfrowej transformacji teraz.

Na pytanie, czy koronawirus zmienił ich biznesowe podejście do IT, 38 proc. szefów IT potwierdziło, że pandemia pomogła w lepszym zrozumieniu rozwiązań informatycznych. Sporo, bo 30 proc. informuje, że ma teraz większą kontrolę nad decyzjami biznesowymi, w porównaniu do 4 proc., które stwierdziły, że mają teraz mniejszą kontrolę. Tylko 10 proc. uważało, że pandemia nie zmieniła w żaden sposób ich relacji z biznesem.

Wnioski z badania
– 43 proc. szefów IT uważa, że ​​ich relacje z kierownictwem przedsiębiorstw poprawiły się od początku pandemii
– 1 na 3 utrzymuje, że ma większy wpływ na wydatki na IT
– 1 na 3 organizacji zamierza zwiększyć budżety IT
– 56 proc. decydentów IT twierdzi, że transformacja cyfrowa jest teraz pilniejsza niż przed pandemią
– Prawie 1 na 4 badanych organizacji została zmuszona do rozpoczęcia cyfrowej transformacji teraz
– 30 proc. liderów IT ma obecnie większą kontrolę nad decyzjami biznesowymi.

„Ponieważ firmy musiały szybko dostosować się do nowych realiów pracy wywołanych pandemią Covid-19, działy IT również musiały dostosować swoje priorytety, aby dotrzymać kroku szybkości zmian. Dział IT ma zaufanie, że działa szybko i dostarcza rozwiązania, dzięki czemu firmy mogą nadal iść naprzód i bezpiecznie odpowiadać na potrzeby członków ich zespołów i klientów” – mówi Paola Doebel, starszy wiceprezes, dyrektor zarządzający na Amerykę Północną w Ensono.

Z badania wynika, że pomimo poważnych zakłóceń, jakie pandemia przyniosła firmom, np. ze względu na konieczność zapewnienia pracy w domu, działy IT był w stanie udowodnić swoją wartość, utrzymując działalność biznesową. Otóż 1 na 4 ankietowanych nie napotkał żadnych problemów z przestojami. Jedynie 2 proc. zarejestrowało od 24 do 48 godz. przestoju.

Z kolei aż 20 proc. stwierdziło, że zakres ich pracy poszerzył się poza obszar IT. Tylko 4 proc. narzeka, że zostali ograniczeni do swojej roli w IT i zignorowani przez resztę firmy.

Priorytetem projekty IT dla przyszłych przychodów

Jeden z pytanych szefów IT stwierdził, że niektóre plany zostały wstrzymane, np. te które skupiały się na zmniejszeniu długu technologicznego. Inne zostały przyspieszone. Wymienił projekty transformacji, obejmujące innowacje, które pomogą w generowaniu przyszłych przychodów.

„Ważne jest, aby transformacja cyfrowa zachodząca teraz i w przyszłości nadal przynosiła korzyści firmie. Dyrektorzy IT muszą upewnić się, że nie wprowadzają innowacji w próżni i podejmują niezbędne kroki, aby mieć pewność, że dostarczają produkty nie tylko firmie i udziałowcom, ale ostatecznie ich użytkownikom końcowym” – mówi Barney Taylor, dyrektor zarządzający na Europę w Ensono.

W badaniu zapytano 153 decydentów IT w USA i Wielkiej Brytanii w dniach 1-7 lipca 2020 r.