Ceny DRAM zjadą jeszcze bardziej niż dotąd przypuszczano. Po spadku w III kw. 2022 r. przeciętnie o 10 – 15 proc. kw/kw., w IV kw. 2022 r. pójdą w dół o kolejne 13 do 18 proc.

Popyt konsumencki pozostaje w stagnacji, a zapasy w łańcuchu dostaw nadal są duże – argumentuje TrendForce kolejną korektę prognozy.

W sytuacji topniejącego zapotrzebowania zdarzały się przypadki, jak to określono, „skonsolidowanych negocjacji cen III/IV kw.” lub „negocjacji ilości przed wyceną”, co prowadziło do ​​gwałtownych przecen stawek na IV kw. br.

PC DRAM: popyt siada, produkcja rośnie

Jeśli chodzi o pamięci komputerowe, to dla DDR5 przecena w III kw. br. sięga nawet 20 proc., a w IV kw. br. dołek na DDR4 i DDR5 wyniesie 13 – 18 proc.

Taki jest efekt słabego popytu na notebooki, w sytuacji, gdy produkcja pamięci nadal rośnie (w bitach), ponieważ zysk operacyjny wciąż jest zadowalający – tłumaczą analitycy.

Serwerowe DRAM: obniżki za wcześniejsze zakupy na I kw. 2023 r.

Jeśli chodzi o DRAM do serwerów, to zakupy zostały ograniczone z powodu spodziewanych niższych dostaw urządzeń w IV kw. 2022 r. Przewiduje się, że zapasy pamięci do serwerów klienckich będą wysokie przez ok. 9-12 tygodni, czyli nawet do końca roku.

Nie można wykluczyć, że pod koniec br. sprzedający zaoferują nabywcom niższe stawki za serwerowe DRAM za wcześniejsze zakupy na poczet I kw. 2023 r. Dlatego kwartalny spadek cen DDR4 w IV kw. 2022 może wynieść nawet 13-18 proc.

Co do pamięci DDR5 do serwerów, to oficjalnie wejdzie ona do masowej produkcji w IV kw. 2022 r., jednak debiut nastąpi pod znakiem solidnych przecen, sięgających nawet o 30 proc. wobec III kw. 2022 r. Tym niemniej z uwagi na niską penetrację pamięci tego typu (ok. 5 proc.) wpływ na ogólne ceny DRAM dla serwerów (łącznie DDR5 i DDR4) jest ograniczony, dlatego szacuje się, że dołek wyniesie średnio ok. 13-18 proc. w IV kw. 2022 r.

Także stawki za konsumenckie DRAM spadną bardziej niż przewidywano jeszcze w sierpniu br.

W prognozie z minionego miesiąca TrendForce spodziewał się utrzymania nadpodaży DRAM w 2023 r. i dalszej presji na obniżki cen.