Wzrost zapotrzebowania na DRAM w 2023 r. wyniesie tylko 8,3 proc. (w bitach). Po raz pierwszy w historii wynik jest poniżej 10 proc. oraz znacznie skromniejszy niż wzrost podaży bitów wynoszący ok. 14 proc. – według TrendForce.

W rezultacie na rynku dojdzie do dużej nadpodaży, przynajmniej w 2023 r., a ceny mogą nadal spadać.

Obserwuje się także nadpodaż NAND flash. Analitycy także tutaj przewidują, że ceny stopnieją w pierwszej połowie 2023 r., jednak będzie rosła gęstość nośników SSD dla przedsiębiorstw po spadku przez kilka kolejnych kwartałów. Oczekuje się, że popyt na bity wzrośnie o ok. 29 proc., podczas gdy podaż o ok. 32 proc.

Serwery: zmiana praktyki użytkowników

Jeśli chodzi o PC DRAM, udział pamięci DDR4 i LPDDR4X będzie dalej spadał, za to wzrośnie zastosowanie na LPDDR5 i DDR5. Szacuje się, że gęstość DRAM w komputerach zwiększy się o ok. 7 proc. r/r w 2023 r., a jeśli producenci bardziej obniżą ceny DDR5, to o ok. 9 proc.

Co do DRAM do serwerów, to ze względu na pojawienie się specyfikacji pamięci piątej generacji, nowe platformy Sapphire Rapids i Genoa zwiększyły koszt całych urządzeń, a średnia pojemność serwera zaczęła napotykać ograniczenia.

Zamiast dotychczasowej praktyki zwiększania pojemności pojedynczego modułu, nabywcy skoncentrują się bardziej na kosztach sprzętu i kwestiach zrównoważonym rozwoju. Przewiduje się, że średni wzrost pojemności serwerowych DRAM zostanie ograniczony w 2023 r., przy rocznym wzroście o ok. 7 proc.

SSD: wzrośnie udział 4 TB i więcej

Co do SSD do komputerów, szacowana średnia zainstalowana pojemność wzrosła nieznacznie o 11 proc., co jest najniższym wynikiem w ciągu ostatnich trzech lat. Jednak to także efekt dużego wzrostu w czasie pandemii.

Jeśli chodzi o dyski SSD enterprise, to ze względu na wprowadzanie standardu PCIe 5.0 na potrzeby HPC i przetwarzania dużych zbiorów danych, będzie zwiększana pojemność nośników.

Ten trend przyczyni się do wzrostu średniej pojemności korporacyjnych dysków SSD w 2023 r. Obniżka cen związana z nadpodażą NAND flash zwiększy wysyłki produktów o pojemności większej niż 4 TB, a średnia roczna stopa wzrostu pojemności dysków SSD dla przedsiębiorstw w 2023 r. szacowana jest według TrendForce na 26 proc.