Co piąty polski pracownik (20,2 proc.) deklaruje zamiar wyposażenia przestrzeni do pracy w domu w najnowsze technologie. To drugie miejsce, po Hiszpanach (26,6 proc.). Średnia w badaniu NFON i Statista, przeprowadzonym w 8 krajach europejskich wyniosła 18,9 proc.

Gernot Hofstetter, dyrektor zarządzający NFON w Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej, uważa że różnice w wynikach mogą brać się np. z faktu, że w niektórych krajach pracownicy mają już swój home office dobrze wyposażony w narzędzia do pracy zdalnej i nie potrzebują bardziej w nie inwestować.

Polacy chcą do biura

Co ciekawe, polscy respondenci najczęściej w porównaniu z innymi krajami twierdzą, że chcą pracować w biurze i nie mają już ochoty na pracę z domu. Ta odpowiedź miała 15,9 proc. wskazań, podczas gdy europejska średnia to jedynie 10,7 proc.

Co piąty Polak (20,4 proc.) deklaruje, że skróci swój czas pracy. To ponownie największy odsetek ze wszystkich państw (średnia: 16 proc.).

Preferencje powrotu do biura mogą wynikać z tego, że aż 40,5 proc. respondentów chce wyraźnie oddzielić pracę od życia osobistego. To najwyższy wynik wśród badanych społeczeństw. Średnia dla wszystkich krajów to 33 proc. Zatem pracodawcy powinni zwrócić również większą uwagę na wyposażenie biur pod kątem oczekiwań i potrzeb zespołów.

Potrzebują nowoczesnych narzędzi do pracy

Polacy deklarują dużą chęć podnoszenia kompetencji i wykorzystywania nowoczesnych narzędzi w pracy, co mogłoby w przyszłości zapewnić im większą równowagę między życiem zawodowym a osobistym. Otóż 31,6 proc. badanych odpowiedziało, że chce się rozwijać i edukować. To drugi najwyższy wynik po Portugalczykach (32,2 proc.). Średnia europejska wyniosła 20,9 proc.

Zastanawiają się nad zmianą pracy

Jednocześnie stosunkowo wysoki odsetek – 17,9 proc. badanych – zapowiada, że zastanowi się nad zmianą pracy. To również najwyższy wynik w sondażu, przy średniej europejskiej 15,3 proc.

W domu jesteśmy częściej, ale pracujemy więcej

Badanie dowodzi, że oprócz korzyści z pracy zdalnej – takich jak większa elastyczność i autonomia – ma ona również negatywne skutki dla zdrowia psychicznego i życia osobistego. Otóż 34,3 proc. pytanych Polaków wskazuje brak możliwości pogodzenia życia osobistego i zawodowego ze względu na home office.

Z kolei 21 proc. narzeka na konieczność ciągłego bycia dostępnym w pracy, a na 24,8 proc. badanych negatywnie wpływa stres związany z używaniem komunikatorów, maili i telefonów.

 —————-

Sondaże w badaniu NFON i Statista z badania „Raport o dobrym samopoczuciu. Praca w domu ‘22”, przeprowadzono w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Austrii i Wielkiej Brytanii.