Wymagania dotyczące zasilania i chłodzenia AI powiększą rynek infrastruktury fizycznej centrów danych do ponad 46 mld dol. w 2028 r. – prognozuje Dell’Oro Group. Przewidywany średni wzrost wydatków (CAGR) w latach 2023–2028 to 11 proc. co roku. Powodem są coraz większe potrzeby w zakresie zasilania i zarządzania temperaturą w centrach danych.

Dostawcy fizycznej infrastruktury data center zwiększają moce produkcyjne, aby obsłużyć oczekiwaną skalę zamówień na specjalnie zbudowane obiekty AI. Użytkownicy końcowi w dalszym ciągu planują, projektują i rozwijają gotowość operacyjną tych obiektów. Wciąż jednak brakuje nam kilku kwartałów, aby to się materializowało w znaczący sposób, dlatego rok 2024, a przynajmniej jego pierwszą połowę, określam jako ciszę przed burzą” – mówi Lucas Beran, dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.

Według prognozy w 2024 r. wzrost przychodów z infrastruktury fizycznej centrów danych spowolni do wysokiej jednocyfrowej wartości, a w latach 2025 – 2028 przyspieszy do wyższego poziomu. Za większość tego wzrostu będą odpowiadać dostawcy usług w chmurze i kolokacji. W przedsiębiorstwach dynamika będzie skromna.

AI będzie potrzebować nawet 8 razy więcej mocy

Jedną z głównych cech odróżniających specjalnie zaprojektowane obiekty AI od tych ogólnego przeznaczenia jest większa moc w pojedynczej szafie.

Obecnie średnia moc wynosi około 15 kW na 1 szafę, ale AI będzie potrzebować aż 60–120 kW. Wymaga to nowych produktów dystrybucji mocy, jak i w zarządzaniu ciepłem. Następuje tym samym przejście z chłodzenia powietrzem na chłodzenie cieczą.

Chłodzenie cieczą stanie się jednym z główych rozwiązań generujących przychody, które sięgną 10 mld dol. w ciągu najbliższych 5 lat.

Przewiduje się, że inwestycje w dystrybucję zasilania w szafach i tory szynowe oraz na zarządzanie ciepłem będą rosły w najszybszym tempie do 2028 r.