„Broadcom jednostronnie anulował wszystkie licencje na oprogramowanie VMware’a. Dostawcy i klienci usług w chmurze pozostają w zawieszeniu, nie jest jasne, w jaki sposób, kiedy i czy będą mogli licencjonować oprogramowanie VMware’a od 1 kwietnia 2024 r.” – twierdzi CISPE, europejska organizacja dostawców chmurowych (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe).

Nie przebierając w słowach mówi o „brutalnym rozwiązaniu umowy”.

W wielu przypadkach wypowiedzenia otrzymywano z opóźnieniem lub w ogóle, z zaledwie kilkutygodniowym wypowiedzeniem. Setki produktów usunięto bez powiadomienia, a pozostałe powiązano ponownie w ramach nowych warunków umów, bez żadnych modyfikacji technicznych ani zmian w oprogramowaniu w sposób nieuczciwie zwiększający koszty dla klientów” – grzmi CISPE.

Apel, by regulatorzy i sądy zajęli się Broadcomem

CISPE wezwało regulatorów, ustawodawców i sądy w całej Europie do szybkiego zbadania działań Broadcoma, polegających na jednostronnym anulowaniu warunków licencji na podstawowe oprogramowanie do wirtualizacji.

Zdaniem CISPE Broadcoma należy uznać za „strażnika” w rozumieniu unijnego aktu DMA (Digital Market Act) i pociągnąć go do odpowiedzialności.

Organizacja twierdzi, że klienci korzystający z chmury, w tym przedsiębiorstwa „są zagrożeni rażącymi i nieuzasadnionymi nowymi warunkami umów i podwyżkami cen”. Wzywa do natychmiastowego wstrzymania rozwiązywania umów i umożliwienia klientom odstąpienia od wieloletniego kontraktu narzuconego – według CISPE – przez Broadcoma.

Firmom grozi zwinięcie działalności

„Kilku członków CISPE stwierdziło, że bez możliwości licencjonowania i używania produktów VMware szybko zbankrutują. Niektórzy twierdzą, że ponad 75 proc. ich przychodów zależy od technologii wirtualizacji VMware” – utrzymuje CISPE.

Według niej klienci – firmy różnej wielkości i jednostki publiczne – zgłaszają, że jeśli kwestia licencji nie zostanie rozwiązana, nie będą w stanie świadczyć niektórych lub wszystkich usług online.

„Zmuszeni do zaakceptowania nieuczciwych warunków licencji

Kolejny problem jest taki, że dostawcy chmurowi nie są pewni, że zostaną zaproszeni do nowych programów partnerskich Broadcoma. Jednak taka opcja też ich nie uszczęśliwia – wynika z komentarza.

Zaproszeni czują się zmuszeni do zaakceptowania nieuczciwych warunków licencji ze względu na krótkie terminy na podpisanie umowy. Nowe warunki obejmują minimalne zobowiązania w wysokości kilkudziesięciu milionów euro w okresach trzyletnich. W niektórych przypadkach koszty licencji wzrosły dwunastokrotnie (o 1200 procent)” – komunikuje organizacja.

Sektor chmurowy jako okup

W czasie, gdy nasi członkowie starają się wspierać wymagania dotyczące przełączania i przenoszenia między usługami w chmurze określone w ustawie o danych, Broadcom trzyma ten sektor jako okup, wykorzystując dominację VMware w sektorze wirtualizacji do egzekwowania nieuczciwych warunków licencji i pobierania nieuczciwych opłat od europejskich klientów w chmurze” – skomentował Francisco Mingorance, sekretarz generalny CISPE.

Zmiany te szkodzą europejskim klientom i dostawcom usług w chmurze, zwiększając koszty i ograniczając wybór” – dodaje.

CISPE podaje, że VMware jako lider w sektorze wirtualizacji chmury w 2023 r. miał prawie 45 proc. rynku wirtualizacji i w wielu zastosowaniach jest praktycznie jedyną opcją.

„Oprócz wyrządzenia szkód finansowych europejskiej gospodarce cyfrowej, działania te zdziesiątkują niezależny europejski sektor infrastruktury chmurowej i jeszcze bardziej zmniejszą różnorodność wyboru dla klientów. Nie można pozwolić, aby dominujący dostawcy oprogramowania w jakimkolwiek sektorze sprawowali władzę nad europejskimi ekosystemami cyfrowymi” – dodał Mingorance.