Cisco ogłosiło zwolnienia w całej firmie, które będą miały wpływ na ok. 5 proc. pracowników, czyli ok. 4,2 tys. osób. Redukcje wyjaśnia reorganizacją związaną z koncentracją na priorytetowych obszarach.

Koncern spodziewa się, że koszty cięć wyniosą 800 mln dol., głównie z tytułu odpraw i innych świadczeń związanych z rozwiązaniem umów z pracownikami. Większość tych kosztów wystąpi w aktualnym III kw. finansowym 2024 (28 stycznia – 27 kwietnia br.) i będzie kontynuowana w I poł. roku 2025 firmy (zacznie się pod koniec lipca br.).

Nieoficjalna wiadomość o możliwych zwolnieniach pojawiła się kilka dni temu.

Spadek sprzedaży i zysku

CEO Chuck Robbins potwierdził, że Cisco ograniczy zatrudnienie na całym świecie, aby dostosować wydatki i inwestycje do aktualnego otoczenia makroekomicznego.

Cisco zapowiedziało redukcje siły roboczej po ogłoszeniu wyników za II kw. finansowy 2024 (29 października 2023 – 27 stycznia 2024). Przychody spadły o 6 proc. r/r, do 12,8 mld dol., a zysk netto o 5 proc., do 2,6 mld dol.

W regionie EMEA sprzedaż Cisco spadła w II kw. o 7 proc. r/r, do 3,5 mld dol.

Jak wyjaśniono, klienci wciąż przetwarzają zamówienia otrzymane po nadrobieniu ogromnych zaległości, stąd słabe przychody ze sprzedaży produktów (-9 proc. r/r). Wdrożenia te zajmują więcej czasu, niż początkowo spodziewała się firma.

„Obserwujemy większą ostrożność i kontrolę transakcji ze względu na wysoki poziom niepewności” – twierdzi CEO Chuck Robbins. „Słysząc to od naszych klientów, jesteśmy bardziej ostrożni w formułowaniu naszych prognoz i oczekiwań”.

Segment podstawowej działalności Cisco, czyli sieci, odnotował 12-procentowy spadek przychodów r/r, do 7 mld dol. To efekt słabego popytu w przedsiębiorstwach jak i u dostawców usług.

Natomiast biznes cyberbezpieczeństwa wzrósł o 3 proc., do 973 mln dol., ze względu na zapotrzebowanie na ochronę zero-trust i XDR.

Segment współpracy poprawił się również o 3 proc. r/r (989 mln dol.), co firma przypisuje dużemu zainteresowaniu urządzeniami, które zrekompensowało spadek liczby spotkań.

W 2024 r. segment obserwowalności urósł o 16 proc. r/r (188 mln dol.).

Przychody z oprogramowania pozostały podobne jak przed rokiem, z tym że z subskrypcji wzrosły o 5 proc. Po finalizacji zakupu Splunka, co może nastąpić jeszcze w III kw. finansowym, Cisco według zapowiedzi stanie się jednym z największych globalnych koncernów software’owych.