Cisco kupi Splunka za 28 mld dol. Firma z siedzibą w San Francisco jest twórcą ujednoliconej platformy bezpieczeństwa i obserwowalności. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w III kw. 2024.

Połączone firmy „utworzą globalnego lidera w zakresie bezpieczeństwa i obserwowalności, który wykorzysta moc danych i sztucznej inteligencji” – twierdzi CEO Splunka, Gary Steele, który po finalizacji zakupu dołączy do zespołu kierowniczego Cisco.

Największy zakup w historii Cisco potwierdza, że gigant mocno stawia na biznes cyberbezpieczeństwa. Ostatnio firmy z tego segmentu należą do głównych celów jego przejęć. W lipcu br. kupił Oort.

W roku finansowym zakończonym 29 lipca br., biznes bezpieczeństwa Cisco urósł o 4 proc., do 3,9 mld dol., gdy cała firma o 11 proc. r/r (57 mld dol. przychodu).

Splunk w roku finansowym 2023, tj. do 31 stycznia br., miał 3,65 mld dol. przychodów, aż o 37 proc. więcej r/r.

Dyrektor generalny Cisco, Chuck Robbins, komentuje, że koncern pomoże zwiększyć bezpieczeństwo i odporność organizacji każdej wielkości, od wykrywania zagrożeń i reagowania po przewidywanie i zapobieganie im. Oprogramowanie Splunka może służyć do zarządzania systemami IT, DevOps i bezpieczeństwem.

„Razem staniemy się jedną z największych globalnych firm software’owych” – oznajmił CEO.

O tym, że Cisco jest zainteresowane przejęciem, mówiło się nieoficjalnie od ponad roku. Koncern sieciowy miał złożyć ofertę zakupu Splunka już półtora roku temu, wówczas chodziło o 20 mld dol.