W styczniu Business Software Alliance (BSA) we współpracy z policją znalazła nielegalne oprogramowanie o wartości przekraczającej 300 tys. zł. Zabezpieczony został także sprzęt komputerowy, na którym to oprogramowanie się znajdowało.

Większość odebranych programów pochodzi z kawiarni internetowych. Pozostałe źródla pochodzenia to sklepy komputerowe oraz prywatne firmy. W efekcie działań zabezpieczono 57 komputerów, ponad 400 płyt, twardy dysk oraz nagrywarki, na których nielegalnie powielano programy komputerowe. Zlikwidowano także miejsce, w którym niezgodnie z zasadami licencjonowania hurtowo powielano płyty z oprogramowaniem.

Policja zatrzymała 16 osób w celu złożenia wyjaśnień. Są to przede wszystkim właściciele przeszukanych firm oraz pracownicy odpowiedzialni za zakup oprogramowania w firmie. Przedsiębiorcy ci mogą ponieść odpowiedzialność w przypadku, gdy podejmowali decyzję o kupnie i używaniu nielegalnego oprogramowania lub gdy zdawali sobie sprawę z tego, że posiadają nielegalnie zainstalowane programy, a pomimo spoczywających na nich obowiązków, takiego oprogramowania nie usunęły. W myśl kodeksu karnego jest to przestępstwo, za które grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.