Mniej niż połowa badanych firm (48 proc.) dysponuje narzędziami cyfrowymi, pozwalającymi reagować na szybkie zmiany w łańcuchach dostaw – według badania SAP Polska.

Pytani menedżerowie wśród najważniejszych wyzwań w tym obszarze wskazują zmieniające się okoliczności rynkowe (34 proc.). Także 34 proc. za główny problem uważa brak integracji aplikacji IT w różnych działach.

Spora część badanych (31 proc.) wskazuje także na inną kwestię do poprawy w zakresie rozwiązań informatycznych – mało elastyczne i przestarzałe systemy księgowości i zakupów (31 proc.).

Specjaliści podkreślają, że cyfryzacja rozpoczęta kilka lat temu musi być wciąż przeprowadzana na nowo, bo inaczej firmy nie będą w stanie sprostać aktualnym wyzwaniom.

Przesadny optymizm polskich szefów

Choć blisko połowa pytanych menedżerów twierdzi, że dysponują narzędziami, które pozwalają im reagować na to, co się dzieje na rynku, to warto pamiętać, że te systemy nie były przygotowane na tak wielkie zmiany w łańcuchach dostaw jak ostatnio (klienci chcą natychmiastowej dostawy, ograniczenia wpływu na środowisko, jest ryzyko zakłóceń związanych z sytuacją międzynarodową itd.).

Polscy managerowie mają bardzo duże oczekiwania, związane z tym, że informatyka powinna ich wspierać. Natomiast systemy, które zostały wdrożone dwa, trzy, czy nawet pięć lat temu, nigdy nie były gotowe na tego typu wyzwania” – komentuje Adam Adamczyk, Head of Digital Supply Chain, SAP CEE.

Obecnie dyrektorzy ds. łańcucha dostaw chcą mieć narzędzia, które są w stanie natychmiast dostosować się do zmieniających się sytuacji, tak, żeby informatyka nie blokowała, lecz przyspieszała zmiany.

Dyrektor SAP-a przekonuje, że odpowiedzią na wyzywania, jakie stoją dzisiaj przed menadżerami logistyki i produkcji, są rozwiązania chmurowe.

Co zachęca do inwestycji

Wśród najważniejszych czynników zachęcających do inwestycji w technologie jest optymalizacja powtarzalnych procesów (40 proc.) i koszty (36 proc.), a także usprawnienie przepływu wiedzy.

Dane zebrano na potrzeby raportu SAP Polska „Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0”.