W czwartek 8 lutego Anonymous Sudan wraz z grupą prorosyjskich hakerów z grupy Just Evil (dawniej Killnet) mieli zaatakować P4, operatora marki Play – informuje Check Point Research w swoim wewnętrznym raporcie OSINT. Celem była próba zablokowania zdalnej naprawy sprzętu NATO na Ukrainie – wynika z rosyjskojęzycznych źródeł.

Pierwsza fala ataków rozpoczęła się w środę (7 lutego) wieczorem. Kolejnego dnia prędkość w sieciach Play miała spaść do 0,3 megabitów na sekundę, dochodziło do przerw. Jako dowód Anonymous Sudan zaprezentował wykres ukazujący zakłócenia danych opublikowany przez NetBlocks.org.

„Atak miał charakter ideologiczny. Grupy te atakują państwa NATO stojące po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją. Dodatkowo Anonymous Sudan podkreślają proizraelskie stanowisko polski w konflikcie na Bliskim Wschodzie” – uważają eksperci Check Point Research.

Wysłaliśmy zapytanie do Play w sprawie komentarza na ten temat.

Killnet w ub.r. m.in. zaatakował Grupę Azoty oraz szereg polskich witryn. Z kolei Anonymous Sudan twierdzi, że stała za atakami DDoS, które spowolniły usługi chmurowe Microsoftu.