Aż 59 procent badanych firm przyznaje, że doświadcza problemów z regulowaniem faktur na czas przez kontrahentów, a co piąta ma ten problem „zdecydowanie często”. Nie ma takiego przedsiębiorcy, który twierdzi, że sytuacje opóźnień w płatnościach w ogóle nie mają miejsca –  wynika z danych Kaczmarski Inkasso.

Problem niesprawnego przepływu pieniędzy jest więc powszechny, tylko różna jest jego skala.

271 tys. zł przedsiębiorstw z długami

Zadłużenie firm według KRD wynosi 9,4 mld zł. Zaległości ma 271,4 tys. przedsiębiorstw.

Eksperci spodziewają się, że w najbliższym roku sytuacja finansowa części z nich pogorszy się, m.in. wzrośnie zadłużenie. Mogą to być 3-5 proc. wzrosty w perspektywie całego roku, na pewno nie dotkną jednak wszystkich branż.

Największe problemy z terminowym uzyskaniem zapłaty mają małe firmy  (63 proc. z nich). Mniejsze perturbacje finansowe odczuwają średnie przedsiębiorstwa i mikrofirmy (po 56 proc.). Najbardziej zadłużone sektory to handel, budownictwo, przetwórstwo przemysłowe i transport.

Zapłacę, jak będę miał z czego

Opóźnione płatności utrudniają funkcjonowanie firm, ponieważ aby mieć z czego zapłacić swoim kontrahentom, muszą najpierw same otrzymać pieniądze.

Biorąc pod uwagę ilość faktur wystawianych w miesiącu, 28 proc. podmiotów zadeklarowało, że te opłacane przez kontrahentów po terminie stanowią od 21 proc. do powyżej 51 proc. ogółu. Przy czym co 20. uczestniczący w sondażu boryka się z uzyskaniem zapłaty za ponad połowę dokumentów.

Z kolei pod względem wartości wystawianych co miesiąc faktur, u 1/4 przedsiębiorców te regulowane po czasie to od 21 do ponad 51 proc. wszystkich.

Scenariusz na czarną godzinę

Mimo powszechnych zatorów płatniczych sporo firm jest na nie zupełnie nieprzygotowanych – 34 proc. nie wie, co robić, gdy zapłata się odwleka.

Pozostałe najczęściej ponaglają kontrahentów wysyłając e-maile bądź smsy (58 proc.) lub dzwonią do nich (54 proc.).

Prawie co 4. informuje kontrahenta, że zawiadamia KRD, 20 proc. że kieruje sprawę do firmy windykacyjnej, a 19 proc. o przekazaniu kwestii długu do kancelarii prawnej.

Dają premię, za to że płacą na czas

Natomiast 16 proc. premiuje terminowe regulowanie należności, przyznając za to partnerom rabaty.

——–

Badanie „Audyt windykacyjny” zostało przeprowadzone przez TGM Research na zlecenie Kaczmarski Inkasso w styczniu 2022 r.