Rosnące wykorzystanie nowych technologii coraz silniej wpływa na pracowników i firmy – wynika z nowego raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

Otóż 23 proc. ankietowanych przedsiębiorców twierdzi, że w ciągu ostatniego roku zwolniło więcej niż jedną osobę w związku z wdrożeniem automatyzacji i AI, a 14 proc. zapewnia, że pracę straciła z tego powodu tylko jedna osoba. W sumie jest to więc 37 proc. (dane z listopada 2023 r.). Rok wcześniej takiej odpowiedzi udzieliło 30 proc. firm, co pokazuje, że ten odsetek rośnie.

Co więcej, blisko połowa (48 proc.) pytanych organizacji uważa, że automatyzacja lub AI wdrożone w firmie zmniejszą poziom zatrudnienia. To o 8 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.

Firmy IT przodują w automatyzacji i AI

W co czwartym przedsiębiorstwie wdrażana jest automatyzacja lub sztuczna inteligencja, a ponad połowa (55 proc.) wyraża gotowość do ich wykorzystania. Jest to wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem oraz o 46 pkt w ciągu 4 lat – wynika z raportu Personnel Service.

Tylko co dziesiąta firma wykazuje zdecydowany brak gotowości do implementacji automatyzacji, podobnie jak rok temu.

Najbardziej otwarte na automatyzację są firmy IT (tylko 5 proc. twierdzi, że nie jest gotowa na jej wdrożenie), a najmniej sektor usługowy (28 proc.).

Trzy branże, które będą inwestować w automatyzację

Jak na razie co czwarta organizacja wdraża rozwiązania automatyzacji, najczęściej największe przedsiębiorstwa (32 proc.) wobec 20 proc. średnich firm i 19 proc. małych.

W niedalekiej przyszłości plany co do automatyzacji i AI ma 22 proc. przedsiębiorców. Tu wyróżnia się branża TSL (transport i logistyka), bo aż 41 proc. firm wskazuje na konieczność wdrażania automatyzacji w najbliższym czasie. Zaraz za nią uplasował się sektor handlowy (37 proc.) i podium zamyka budownictwo (24 proc.).

Natomiast 27 proc. firm nie planuje działań związanych z automatyzacją lub robotyzacją, ale nie wyklucza ich w przyszłości. Jedynie 16 proc. pracodawców nie wdraża automatyzacji i nie ma takich planów.

Pracownicy chcą się rozwijać

Pracownicy dostrzegają przyspieszenie automatyzacji i robotyzacji w swoich miejscach pracy w ciągu ostatnich dwóch lat (25 proc. wskazań). Wśród badanych 55 proc. osób deklaruje, że planuje zdobywać nowe umiejętności, o 4 pkt więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Tylko 22 proc. nie ma takiego zamiaru, co stanowi spadek o 5 pkt.

Automatyzacja i nowe technologie są już rozpędzonym pociągiem, którego nie sposób zatrzymać. Trudno się dziwić, bo zapewniają efektywniejsze wykorzystanie zasobów i optymalizację procesów biznesowych. Dzięki nim, pracownicy mogą skoncentrować się na strategicznych zadaniach, zamiast tracić czas na rutynowe czynności” – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Automatyzacja i AI powinny być traktowane jako nieodłączny element strategii rozwoju zarówno dla pracodawców, jak i pracowników” – podsumowuje ekspert rynku pracy.