Małe polskie przedsiębiorstwa są świadome niebezpieczeństw grożących im w sieci, jednak poziom zabezpieczenia się przed nimi jest stosunkowo niewielki – stwierdza raport UKE.

Otóż tylko co 8 firma zatrudnia osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo sieci i ochronę danych – według badania dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przeprowadzonego głównie wśród przedsiębiorstw mikro (do 9 pracowników) i małych (10-49 osób). Podobny odsetek (11 proc.) organizuje szkolenia dla pracowników nt. bezpieczeństwa w sieci.

Tylko nieco ponad połowa przedsiębiorców (55 proc.) potrafi sprawdzić, czy ich firma korzysta z bezpiecznego połączenia z Internetem.

Antywirusy wiecznie żywe

Większość badanych firm (70 proc.) używa programów antywirusowych, antyspyware lub innych chroniących komputer. Deklaruje też, że aktualizuje oprogramowanie, w tym systemy operacyjne i antywirusy (71 proc.).

Z rozwiązań chroniących prywatność w sieci korzysta 33 proc. pytanych. Z tym że w tym celu sięgają głównie po oprogramowanie antywirusowe (65 proc.).

Większość zapewnia, że nie wyłudzono im danych

Według deklaracji respondentów przypadki wyłudzenia danych to rzadkość. Mianowicie 93 proc. zapewnia, że ich firma nie padła ofiarą nadużyć, związanych z wykorzystaniem danych udostępnionych przez przedsiębiorstwo. Tylko 2 proc. raz miało takiego pecha, a 2 proc. – wiele razy. Zaledwie 1 proc. twierdzi, że w ciągu ostatniego roku doszło do wyłudzenia danych osobowych ich pracowników albo klientów.

————————————————————–

Dane zawiera raport z badania PBS dla UKE „Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego”.