Pozwolę sobie zacząć od oczywistości: w ostatnich dwóch latach firmy oraz instytucje publiczne zasadniczo zmieniły swoje podejście do kwestii cyberbezpieczeństwa. Pandemia, a następnie wybuch wojny na Ukrainie przyniosły ze sobą szereg nowych, zaawansowanych zagrożeń. Niestety, nic nie wskazuje na to, że przyszły rok przyniesie jakąkolwiek ulgę dla specjalistów zmagających się z cybergangami. Analitycy Cybersecurity Ventures straszą, że w 2023 r. szkody wyrządzone przez cyberprzestępców wyniosą 8 bilionów dol., podczas gdy osiem lat wcześniej były to „zaledwie” trzy biliony dol.

Tymczasem sposobów i narzędzi obrony nie brakuje, a wręcz przeciwnie. Skąd zatem rosnące problemy? Otóż coraz częściej pojawiają się opinie, że największym wyzwaniem, przed jakim obecnie stoi branża cyberbezpieczeństwa jest właśnie nadmierna liczba dostępnych rozwiązań.

Klient nie wie, komu  zaufać, a poważnym utrudnieniem jest duża złożoność techniczna produktów. Dlatego w gąszczu ofert i sprzedawców trzeba znaleźć zaufanego partnera, który rzeczywiście rozwiąże problemy związane z bezpieczeństwem – tłumaczył Dominique Meurisse, wiceprezes Gatewatcher ds. sprzedaży.

Odwiedzający tegoroczne targów it-sa w celu znalezienia takiego partnera mieli twardy orzech do zgryzienia. W Norymberdze zjawili się zarówno gracze odgrywający pierwszoplanowe role w tym segmencie rynku (w tym Cisco, Pało Alto Networks, Sophos, Fortinet, ESET, Acronis czy G Data), jak i wielu mniejszych, szerzej nieznanych dostawców.  Dla tych drugich, młodych firm, organizatorzy utworzyli nawet specjalną strefę Startups@it-sa. Nie zabrakło też producentów, którzy działają w segmencie ochrony danych, takich jak Commvault, Veeam czy Rubrik. 

Swojego rodzaju ciekawostką były pawilony między międzynarodowe z Austrii, Czech i Korei Południowej. Natomiast pewien niesmak mogła budzić obecność na targach dwóch rosyjskich firm: Kaspersky Lab oraz Group-IB. Oba te stoiska nie były jednak oblegane przez odwiedzających targi.  

Ogółem na tegorocznym it-sa 2022 pojawiło się 693 wystawców z 29 krajów i jest to rekordowa liczba wystawców międzynarodowych. Organizatorzy poinformowali, że już we wrześniu nie było wolnej powierzchni wystawienniczej.

Ochrona danych i infrastruktury IT to wspólna misja specjalistów ds. bezpieczeństwa IT na wszystkich poziomach. Targi it-sa w Norymberdze zapewniają im ramy do dyskusji na temat kwestii bezpieczeństwa IT począwszy od 2009 roku. Przy czym wydarzenie to jeszcze nigdy nie było tak istotne, jak w tym roku – podkreśla Frank Venjakob, dyrektor wykonawczy it-sa w NürnbergMesse.