Użytkownikom usługi Acronis Cyber Protect Cloud można zaproponować dodanie do niej modułu Advanced Disaster Recovery. To jedyne rozwiązanie dla usługodawców, które łączy cyberbezpieczeństwo, ochronę danych przed utratą i zarządzanie nimi. Taka różnorodność połączonych ze sobą funkcji oraz automatyzacja wspierana mechanizmami sztucznej inteligencji pozwala na wyeliminowanie złożoności w obsłudze rozwiązania zabezpieczającego, a dzięki temu lepszą ochronę klientów przy utrzymaniu niskich kosztów – wszystko to zaś przekłada się na zwiększenie przewagi konkurencyjnej.

Moduł Advanced Disaster Recovery umożliwia wykonywanie kopii systemów operacyjnych Windows i Linux, aplikacji oraz plików użytkowników (trafiają do repozytorium Acronis Cloud). W przypadku awarii dysku w komputerze, poważnego błędu oprogramowania lub powodzenia ataku cyberprzestępców (np. zaszyfrowania danych przez ransomware), dowolna kopia może być uruchomiona w postaci wirtualnej maszyny bezpośrednio w chmurze Acronis lub na wskazanym przez administratora serwerze. Identyczny mechanizm jest dostępny dla środowisk wirtualnych, obsługiwanych przez wszystkie popularne hypervisory.

Główne funkcje Acronis Cyber Protect Cloud to…  
 • …tworzenie kopii zapasowych obrazów systemów operacyjnych, aplikacji i plików,
 • …natychmiastowe odzyskiwanie danych (funkcja Instant Restore) w lokalnej infrastrukturze,
 • …testowe przełączanie awaryjne (test failover),
 • …połączenie VPN z usługami chmurowymi.
  

Takie podejście daje użytkownikowi możliwość niemalże natychmiastowego kontynuowania pracy, a administratorowi dodatkowy czas na bezstresowe przywrócenie serwera do działania – na podobnym lub innym sprzęcie. Procedura odzyskiwania może być zautomatyzowana dzięki runbookom – zestawom instrukcji określających sposób uruchamiania środowiska produkcyjnego klienta w chmurze.

W celu uzyskania większej kontroli nad konfiguracjami sieciowymi i dzierżawami adresów IP, administratorzy mogą uruchomić własną usługę DHCP na serwerze odzyskiwania, aby była ona aktywna podczas rozległej awarii lub procedur testowania sytuacji awaryjnych. Zadbano też o to, aby klienci mogli uruchamiać również aplikacje, w których licencja jest powiązana z adresem karty sieciowej MAC.

Skonstruowana przez Acronis procedura zabezpieczania i odzyskiwania danych umożliwiła skrócenie czasów RPO i RTO do poziomu poniżej 15 minut. Elastyczne zasady odnośnie częstotliwości tworzenia kopii zapasowych pozwalają na osiągnięcie lepszych wskaźników RPO, a także umożliwiają przywrócenie systemów i danych do dowolnego możliwego do odzyskania punktu w przeszłości, a nie do ostatniego.

Moduł Advanced Disaster Recovery zapewnia…  
 • …produkcyjne i testowe przełączanie awaryjne do chmury Acronis Cloud,
 • …opcję wdrożenia bez konieczności korzystania z VPN-u,
 • …wsparcie dla wielooddziałowego tunelowania IPsec VPN, zestawianie tuneli VPN warstwy drugiej pomiędzy oddziałami,
 • …wiele szablonów dokumentów runbook,
 • …obsługę niestandardowej konfiguracji serwerów DNS,
 • …odzyskiwanie awaryjne serwerów DHCP,
 • …przełączanie awaryjne do punktu odzyskiwania niezarażonego złośliwym kodem.
  

Rozwiązanie Advanced Disaster Recovery jest bardzo proste w obsłudze. Poradzą sobie z nim wszyscy informatycy, którzy mieli wcześniej do czynienia z platformą Acronis Cloud. Dzięki temu nie muszą uczyć się zarządzania kolejnym narzędziem. Usługodawcy natomiast zyskują możliwość prostego rozszerzenia swojego portfolio o dodatkowe funkcje, zapewniające cyfrowe bezpieczeństwo i wysoką dostępność środowiska IT klientów. Subskrypcyjny model pozwala im natomiast uzyskiwać systematyczne, comiesięczne przychody.

Autoryzowanymi dystrybutorami oprogramowania Acronis w Polsce są: Also, APN Promise, Clico, Dagma, Ingram Micro oraz Systemy Informatyczne ITXON.

Dodatkowe informacje: Dariusz Mumot, Senior Solutions Engineer, Acronis, dariusz.mumot@acronis.com