Kiedy rok temu zapytaliśmy resellerów o ich przewidywania na 2003 r. ponad połowa odpowiedziała, że będzie lepszy niż 2002 r., który za dobry uznało 34 proc. firm, a za słaby 23 proc. Minął rok i wygląda na to, że nasi respondenci mieli rację. Okazuje się bowiem, że 2003 r. faktycznie zebrał więcej dobrych opinii od poprzedniego. Otóż dla 42 proc. był to dobry rok pod względem sprzedaży, a dla 5 proc. wręcz bardzo dobry. Jako słaby określiło go tylko 15 proc. resellerów, jako bardzo słaby zaledwie 3 proc. Jeszcze lepiej wypadła ocena ostatniego kwartału 2003 r. Dobry, a nawet bardzo dobry był w sumie dla 60 proc. pytanych, a niezadowoleni ze sprzedaży w tym okresie stanowią w sumie 8 proc. Niczym specjalnym IV kwartał nie wyróżnił się według co trzeciego resellera.

Optymistów nie brakuje także wśród pytanych o I kwartał nowego roku. W sumie 40 proc. naszych respondentów sądzi, że w najbliższych trzech miesiącach ich interesy będą szły dobrze lub bardzo dobrze. Przeciwnego zdania jest co piąty. Jeszcze wyraźniej dobre nastroje większości resellerów odzwierciedlają odpowiedzi na pytanie o cały 2004 r. Otóż przedstawiciele 47 proc. firm twierdzą, że będzie lepszy niż 2003 r., a 11 proc. sądzi, że będzie dużo lepszy. O tym, że będzie gorszy przekonanych jest 19 proc., że nawet dużo gorszy 4 proc. pytanych, a co piąty reseller jest zdania, że bieżący rok nie będzie się niczym różnił od poprzedniego.

Już nie Mazowsze…

Ubiegły rok najlepiej oceniają resellerzy z takich województw, jak pomorskie, podkarpackie, opolskie i kujawsko-pomorskie. Ponad 60 proc. przedsiębiorców z tych właśnie regionów kraju twierdzi, że ich sprzedaż w minionym roku była dobra, a dla niektórych nawet bardzo dobra. Trzeba przyznać, że to dość zaskakujące wyniki. W ubiegłych latach prawdziwym Eldorado dla sprzedawców sprzętu i oprogramowania było Mazowsze. Tymczasem miniony rok uznała za udany niespełna połowa resellerów z najbogatszego województwa. Pod względem odsetka niezadowolonych bezsprzecznie prowadzą województwa świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie. W Świętokrzyskiem ponad połowa resellerów narzeka na miniony rok, a w Warmińsko-Mazurskiem 46 proc. Z kolei najmniej negatywnych ocen ubiegłego roku otrzymaliśmy z województw opolskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Podsumowaniu 2003 roku towarzyszą prognozy na 2004. Z naszych danych wynika, że z nadzieją patrzy w przyszłość gros resellerów w niemal wszystkich województwach. Wyjątek stanowią Łódzkie i Świętokrzyskie. W Łódzkiem wprawdzie przedstawiciele 37 proc. firm uważają, że 2004 r. będzie dobry lub bardzo dobry, ale drugie tyle twierdzi, że będzie gorszy, a nawet dużo gorszy od poprzedniego. W Świętokrzyskiem pesymistów (56 proc.) jest więcej niż optymistów (44 proc.). W pozostałych województwach optymiści przeważają nad pesymistami, a najwięcej resellerów, którzy są dobrej myśli, prowadzi interesy w województwie mazowieckim (72 proc.) i podlaskim (72 proc.). W szczególnie jasnych barwach rozpoczynający się właśnie rok widzą także sprzedawcy z Dolnośląskiego, Podkarpackiego i Pomorskiego (po 67 proc. optymistów w każdym regionie).

Zarobić na firmach

Ubiegły rok najlepiej wspominają resellerzy i integratorzy, którzy sprzedają przede wszystkim firmom. Prawie 80 proc. uważa, że był pod względem sprzedaży bardzo dobry (12 proc. wskazań) lub przynajmniej dobry (61 proc.). Spory odsetek zadowolonych znajdziemy wśród resellerów, którzy obsługują duże firmy i klientów z sektora administracyjnego i samorządowego. Dobrze o minionych dwunastu miesiącach mówi tu w sumie 70 proc. pytanych. Jako tako zeszły rok minął sprzedawcom działającym w sektorze zarówno tzw. klientów domowych, jak i MSP. 45 proc. z nich nie narzeka na sprzedaż w 2003 r. Spośród właścicieli firm sprzedających tylko klientom domowym odsetek zadowolonych jest mniejszy i wynosi 43 proc. Według wyników zeszłorocznego Barometru CRN Polska (ocena 2002 r. i prognozy na 2003) najbardziej zadowoleni byli resellerzy, którzy ograniczali się do obsługi przedsiębiorstw MSP. Połowa z nich twierdziła, że 2002 r. był udany. Tym razem odsetek szczęśliwców z tej grupy sprzedawców IT spadł do 38 proc.

Inaczej głosy rozłożyły się w przypadku odpowiedzi na pytanie o przewidywania na 2004 r. Okazuje się, że największymi optymistami są resellerzy działający w sektorze małych i średnich firm. W sumie 60 proc. jest dobrej myśli. Z dobrymi, choć nie tak dobrymi nastrojami, mamy zresztą do czynienia wśród resellerów działających w innych segmentach rynku. W każdym przypadku co najmniej połowa pytanych o przyszły rok odpowiada, że będzie lepszy od 2003, a część twierdzi nawet, że dużo lepszy.