Uważnie obserwujemy wyniki finansowe Intela, bowiem wydaje się, że pierwszych symptomów ustępowania recesji należy szukać u największych producentów w branży, do których Intel z pewnością należy. Wyniki finansowe II kwartału nie dają wprawdzie powodów do optymizmu, ale wskazują, że obserwowany od początku zeszłego roku systematyczny spadek przychodów został zahamowany. Przychód producenta pozostał na podobnym poziomie jak w pierwszym kwartale 2002 roku i w drugim kwartale 2001 r., jednak poprawiła się zyskowność firmy. W II kwartale zysk netto wyniósł 446 mln dol. Zysk w wysokości 446 mln dol. oznacza 128-procentowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2001 r. Pamiętać jednak należy, że ubiegłoroczny II kwartał należał chyba do najgorszych w historii firmy. Zysk osiągnął wówczas wartość 196 mln dol., czyli 94 proc. mniej niż w takim samym okresie 2000 r. Zatem w badanym okresie bieżącego roku zyskowność firmy była o ponad połowę mniejsza niż dwa lata temu. Szef Intela jest jednak optymistą.

Mimo ciężkich warunków wciąż osiągamy dobre wyniki – powiedział prezes Craig Barret. – Choć odbudowywanie pozycji w całej branży przebiega powoli, nadal spodziewamy się umiarkowanego, sezonowego wzrostu popytu w drugiej połowie roku.

Intel szacuje, że w tym kwartale osiągnie przychód w wysokości 6,3 – 6,9 mld dol. Tak dużą rozpiętość wartości producent tłumaczy niepewną sytuacją na rynku IT, ale również potencjalnymi zaburzeniami w handlu, jakie mogą wywołać np. ataki terrorystyczne lub konflikt zbrojny w USA. Zła sytuacja na rynku wymusiła na Intelu redukcję kosztów wewnątrz firmy.

W drugiej połowie roku producent zamierza zwolnić 4 tys. pracowników i zmniejszyć koszty prac badawczo-rozwojowych o ok. 100 mln dol. Również inwestycje zostaną zmniejszone o 300 500 mln dol. Warto wspomnieć, że słaba kondycja Intela i tak przedstawia się całkiem nieźle na tle konkurencji. Drugi co do wielkości producent procesorów, AMD, osiągnął w II kwartale 2002 r. przychód w wysokości 600 mld dol., co oznacza spadek o 33 proc. w porównaniu z I kwartałem i o 39 proc. w porównaniu z II kwartałem 2001 r.

W porównaniu z poprzednim kwartałem spadła sprzedaż procesorów i chipsetów Intela, zaś płyt głównych sprzedano tyle samo w drugim, co w I kwartale. Jednocześnie od kwietnia do czerwca wzrosła w Intelu sprzedaż pamięci Flash i urządzeń Ethernet. Mimo słabszej sprzedaży procesorów, producent systematycznie zwiększa produkcję układów wytwarzanych w technologii 0,13 mikrometra z 300-milimetrowych płyt. W II kwartale sprzedaż procesorów wykonanych w tej technologii przekroczyła 50 proc. produkcji wszystkich jednostek Pentium 4.

W segmencie układów desktopowych w minionym kwartale Intel rozpoczął sprzedaż Pentium 4 2,26, 2,4 i 2,53 GHz oraz Celeronów 1,4, 1,7 i 1,8 GHz. Jednocześnie wprowadził na rynek trzy chipsety: i845G, i845E oraz i845 GL, który ma nową kartę graficzną i port USB 2.0. W II kwartale pojawiły się procesory Pentium 4 taktowane zegarami od 1,4 do 2 GHz stosowane w komputerach przenośnych.