Pierwszym dystrybutorem, który zaoferował partnerom internetowy konfigurator pecetów, była ABC Data (czytaj: CRN Polska, nr 19/2003 – 'Konfigurator komputerów dla klientów ABC Daty – Składanie na ekranie’). Niedługo potem podobne narzędzie pojawiło się na sieciowych stronach Tech Daty (CRN Polska, nr 2/2004 – 'Konfigurator komputerów dla klientów Tech Daty – Wirtualny montaż’). W maju Tech Data zrobiła w tej dziedzinie kolejny krok naprzód. Jej partnerzy mogą teraz korzystać z HP Top Config, internetowego konfiguratora pecetów HP. Resellerzy z kilkunastu państw Europy Zachodniej, między innymi z Francji, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch, korzystają z tej możliwości już od około dwóch lat. Niedawno producent zdecydował się na udostępnienie swych wyrobów w ramach Top Config także w takich krajach, jak Chorwacja, Grecja, Słowenia i Turcja. W tym roku do programu zostały zaproszone Czechy, Polska, Słowacja oraz Węgry. Według ocen Tech Daty w 2004 r. drogą internetową jej partnerzy będą 'składać’, a następnie zamawiać w każdym miesiącu średnio od 800 do 1 tys. desktopów HP.

Lepiej niż Ford

Tak jak sto lat temu klienci Forda mogli wybrać dowolny kolor samochodu, byle to był czarny, tak użytkownicy Top Config mogą złożyć desktop HP dowolnej konfiguracji, byle należał do jednej z trzech rodzin, a mianowicie DX 2000, DX 6050 lub D 530. Modele z rodziny DX 6050 są dostępne wyłącznie w Top Config. W odróżnieniu od pozostałych zawierają procesory AMD (a konkretnie Athlon XP).

Aby stać się, przynajmniej wirtualnie, producentem drugiej pod względem popularności marki na świecie (pierwszą jest Dell), trzeba zalogować się na stronie Tech Daty, a następnie kliknąć w odnośnik 'usługi online’. Tam znajdziemy link do HP Top Config, gdzie należy użyć funkcji 'konfiguruj’ i wskazać, która rodzina (z trzech oferowanych) nas interesuje. Teraz decydujemy o systemie operacyjnym: Windows czy Linux? Następny krok to wybór procesora, a potem dysku twardego, pamięci, napędu optycznego, karty graficznej, stacji dyskietek, klawiatury, myszy, modemu, monitora oraz oprogramowania biurowego i antywirusowego.

Do jednego zestawu można wybrać dwa dyski twarde i dwa rodzaje napędów (na przykład DVD i nagrywarkę). Jeśli klient sobie tego życzy, reseller może złożyć mu konfigurację bez stacji dyskietek, modemu i monitora. Wybór dodatkowej karty graficznej też nie jest konieczny, ponieważ każda płyta główna posiada zintegrowany układ graficzny. Myszka może być kulkowa lub optyczna, ale za to nie poszalejemy, wybierając oprogramowanie antywirusowe (tylko Norton Antivirus) i biurowe (Microsoft Office). Każdy klient, któremu nie odpowiadają standardowe warunki serwisu, może za dodatkową opłatą wybrać korzystniejsze.

Trzy kolory…

Każdy wyświetlony w Top Config podzespół oznaczony jest trzema kolorami – zielonym, żółtym bądź czerwonym. Oznaczają one czas, w jakim HP dostarczy komponent do polskich resellerów. Podzespół bądź oprogramowanie oznaczone na zielono trafi do nas w ciągu 14 dni, na żółto w 21 dni, a na towar oznaczony na czerwono poczekamy dłużej niż trzy tygodnie. I tu uwaga! Nawet, jeśli tylko jeden element zestawu oznaczony jest kolorem czerwonym, a reszta zielonym, na cały zestaw przyjdzie nam (i klientowi) poczekać ponad trzy tygodnie. Dodawanie kolejnych komponentów powoduje, że rośnie widniejąca obok zestawu cena. Po jego złożeniu, a jeszcze przed wysłaniem zamówienia, można wybraną konfigurację z ceną wydrukować klientowi lub wysłać mu ją mailem (dokument w pliku Excela). Nie powinno się zapomnieć o 'ręcznym’ doliczeniu marży, czyli odpowiednim podwyższeniu kwoty w rubryce 'cena’, ponieważ program nie robi tego automatycznie.

Na komputery złożone za pomocą HP Top Config można przy odpowiednio dużych zamówieniach uzyskać niższe ceny niż te, które proponuje nam system. W tym celu, po złożeniu konfiguracji i otwarciu jej w pliku Excel, należy przesłać dokument do HP. Jeśli producent przyzna nam dodatkowy upust, zamówienie zostanie zrealizowane z uwzględnieniem rabatu. Nie należy oczekiwać jednak, że zestawy złożone za pomocą Top Config będą tańsze od tych ze standardowego cennika HP (nawiasem mówiąc, od czerwca HP ma zamiar rozpocząć agresywną kampanię cenową dotyczącą komputerów).

W przyszłości notebooki i reszta

Trzeba pamiętać, że do ceny zestawu trzeba jeszcze doliczyć koszt montażu. Zależy on od liczby zamówionych zestawów i wynosi maksymalnie 33 zł za jeden. Zestawy są montowane w europejskich fabrykach HP (między innymi na Węgrzech). Zamówiony komputer (komputery) trafiają bezpośrednio do resellera, z pominięciem Tech Daty. Pozwala to na skrócenie czasu dostawy i obniżenie kosztów transportu.

Po złożeniu zamówienia jego status można sprawdzić w InTouchu (systemie dystrybucji przez Internet Tech Daty). W przyszłości planowane jest wzbogacenie HP Top Config o moduł zgłaszania reklamacji. Jeszcze w tym roku będzie też prawdopodobnie można używać go do składania i zamawiania serwerów, a docelowo także notebooków i stacji graficznych. Korzystać z Top Config mogą tylko te firmy, które mają z Tech Datą podpisaną umowę na korzystanie z InToucha.

Na koniec trzeba podkreślić, że wydaje się niemal pewne, iż ewentualny sukces HP Top Config będzie w dużym stopniu efektem wejścia w życie przepisów o znaku CE. Część resellerów zaczęła bowiem sprzedawać komputery nie swojej produkcji.