Przemysłowe IoT: skuteczna konwergencja IT i OT
Cyfryzacja zmienia sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Często jest określana jako czwarta rewolucja przemysłowa lub model Przemysłu 4.0, który polega głównie na automatyzacji procesów i korzystaniu z narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji (AI) i uczeniu maszynowym (ML).

Do sieci Internetu Rzeczy, oprócz przedmiotów codziennego użytku, takich jak routery, kamery IP czy nawet sprzęt AGD, coraz częściej podłączane są rozwiązania stosowane w przemyśle i w procesach produkcyjnych, jak wszelkiego rodzaju maszyny, urządzenia na taśmach produkcyjnych czy roboty. W dzisiejszych czasach sprzęt tego rodzaju jest coraz częściej obsługiwany zdalnie, co zwiększa wymogi dotyczące płynności i szybkości połączenia internetowego.
W wyniku konwergencji klasycznych środowisk przemysłowych i Internetu Rzeczy infrastruktura technologii operacyjnych (OT) jest nieustannie narażona na cyberataki, a rozwój obszaru IIoT (Industrial Internet of Things) sprawia, że każde urządzenie podłączone do sieci może stać się furtką dla cyberprzestępców. Dlatego przy zabezpieczaniu sieci OT bardzo ważny jest monitoring połączonych z nią urządzeń IIoT. Musi on dostarczyć dwóch rodzajów danych o znaczeniu krytycznym. Po pierwsze, identyfikować i dokumentować aktywność każdego nowego urządzenia, które łączy się z siecią. Po drugie, informować o zmianach w profilach aktywności podłączonych urządzeń. Kontrola dostępu do sieci (Network Access Control, NAC) jest szczególnie przydatna do inwentaryzacji, śledzenia i monitorowania urządzeń IIoT.
Kolejnym wyzwaniem, po zidentyfikowaniu zainfekowanego urządzenia, jest zareagowanie w odpowiedni sposób na zagrożenie. Ale w przypadku branży przemysłowej i rozwiązań technologii operacyjnych odizolowanie zaatakowanego sprzętu od całego systemu może być utrudnione. Przykładowo, w zakładzie produkującym farby wyłączenie urządzenia zarządzającego kadziami z chemikaliami i barwnikami może wiązać się z koniecznością zatrzymania linii produkcyjnej lub przyczynić do zniszczenia produktów wartych miliony złotych. Dlatego zespoły odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo muszą wypracować takie sposoby reagowania na incydenty, które nie sparaliżują przedsiębiorstwa, a jednocześnie będą skuteczne w walce z zagrożeniami.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu integratorów zainteresowanych rozwiązaniami pozwalającymi na implementację rozwiązań do ochrony urządzeń IIoT oraz środowiska technologii operacyjnych. Chętnie przedstawimy portfolio rozwiązań Fortinet, które to umożliwiają. Partnerzy rozpoczynający współpracę z nami mogą liczyć na dostęp do szkoleń, jak też wsparcie opiekuna przy realizacji pierwszych wdrożeń. Gwarantujemy także atrakcyjny system rabatów i marży.
Kontrola sieci IIoT z rozwiązaniami Fortinet
Katalog urządzeń wchodzących w skład Przemysłowego Internetu Rzeczy nieustannie się powiększa. Z tego powodu korzystające z nich przedsiębiorstwa powinny zadbać o bezpieczeństwo sieci od momentu jej pierwszego kontaktu z danym sprzętem. Taką kontrolę umożliwia model bezpieczeństwa Zero Trust, zapewniany przez rozwiązania z portfolio Fortinet. Zakłada on, że każde urządzenie uzyskujące dostęp do firmowego systemu może stanowić zagrożenie, więc każda próba logowania do sieci musi być monitorowana i sprawdzana pod kątem uprawnień sprzętu i użytkowników oraz obecności ryzyka zainfekowania złośliwym kodem lub sprowadzenia innego rodzaju zagrożenia. To jest o tyle ważne, że nawet pracownicy z branży OT często pracują zdalnie.
Innym rozwiązaniem zapewniającym ochronę urządzeń IIoT jest FortiEDR. Ułatwia dostęp do zagregowanych informacji o stanie ich zabezpieczeń, analizę potencjalnych zagrożeń, ochronę i neutralizację skutków ewentualnego ataku w czasie rzeczywistym. Oznacza to identyfikację nieznanych urządzeń i ich automatyczną segmentację, tak aby w przypadku zainfekowania jednego z nich nie doszło do zagrożenia dla wszystkich innych. FortiEDR zapewnia też aktywne monitorowanie urządzeń użytkownika i wyszukuje nietypowe zachowania w systemie, jak wielokrotny odczyt/zapis, które mogą wskazywać na zaszyfrowanie przez ransomware.
Dzięki połączeniu infrastruktury informatycznej oraz technologii operacyjnych procesy przemysłowe i maszyny stają się „inteligentniejsze”, a także lepiej przystosowane do aktualnie rozwijanych rozwiązań. Konwergencja ta wpływa również na zwiększoną wymianę danych pomiędzy urządzeniami wchodzącymi w skład Internetu Rzeczy oraz Przemysłowego Inter-netu Rzeczy.
Kontakt dla partnerów: Agnieszka Szarek, Channel Manager, Fortinet, aszarek@fortinet.com
Podobne artykuły
Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej
Ochrona infrastruktury krytycznej zależy nie tylko od oceny ryzyka cyberzagrożeń dla jej integralności, znajomości wektorów ataku i zapewnienia bezpieczeństwa sieci informatycznej. Trzeba brać pod uwagę także awarie sprzętu, ryzyko błędu ludzkiego, klęski żywiołowe oraz przerwy w dostawie prądu.
Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej
Infrastruktura krytyczna narażona jest nie tylko na awarie i działanie warunków atmosferycznych, ale również na ataki cyfrowe.
Industrial IoT: technologia w fazie rozwoju
Myśląca przyszłościowo i pragnąca zdobyć przewagę konkurencyjną firma z branży produkcyjnej stara się czerpać korzyści z łączenia technologii IT z automatyką przemysłową. Polega to najczęściej na wdrożeniach Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT).