Pandemia COVID-19 sprawiła, że praca zdalna to już nie przywilej, ale konieczność, niezbędna do utrzymania ciągłości działania przedsiębiorstw. W związku z tym firmowi administratorzy IT zadają sobie pytania, jakie narzędzia wykorzystać, aby zapewnić poszczególnym działom i pracownikom pełną opiekę informatyczną. Wbrew pozorom, związanych z tym potrzeb jest wyjątkowo dużo. Przy czym kluczowa wydaje się ochrona  informacji oraz urządzeń końcowych przed wirusami, programami szpiegującymi, wyciekiem danych DLP oraz atakami typu ransomware. Ważną kwestią jest też efektywna komunikacja z pracownikami, w tym zarządzanie zgłoszeniami i wszystkimi kanałami komunikacyjnymi. Zarząd i kluczowi pracownicy powinni mieć przy tym w każdej chwili możliwość zdalnej obsługi wszystkich firmowych działań, nie tylko tych kluczowych. Do tego, rzecz jasna, niezbędne jest sprawne, bezpieczne, efektywne zarządzanie urządzeniami końcowymi znajdującymi się w sieci firmowej, takimi jak notebooki, tablety, smartfony i komputery stacjonarne.

Wyzwanie stanowi automatyczna i efektywna dystrybucja oprogramowania. Administratorzy muszą wiedzieć, w jaki sposób dostarczyć określone aplikacje pracownikom, jak zabezpieczyć urządzenia przed nieautoryzowaną instalacją oprogramowania, w jaki sposób rozwiązać problem aktualizacji systemów operacyjnych oraz aplikacji i kontrolować liczbę niezbędnych licencji. Do tego dochodzi zapewnienie efektywnej i bezpiecznej komunikacji z zasobami on-premise przedsiębiorstwa oraz chmurowymi. Należy też wiedzieć co zrobić, aby wszystkie procesy spełniały wymagania RODO.

Kompleksową odpowiedzią na powyższe wyzwania i potrzeby jest modularne oprogramowanie Matrix42 oparte na procesie dobrych praktyk w zarządzaniu infrastrukturą IT ITILv4, które rozwiąże wspomniane problemy zapewniając między innymi sprawną komunikację z pracownikami zdalnymi poprzez service desk, help desk, a także integrację z systemami telekomunikacyjnymi oraz serwerami pocztowymi. Administratorzy Matrix42 mogą liczyć na automatyzację dystrybucji oprogramowania, systemu operacyjnego, jak też aktualizację aplikacji na urządzeniach końcowych. Wśród dostępnych funkcji jest poza tym tworzenie kopii zapasowych danych znajdujących się na urządzeniach końcowych, a także zarządzanie nimi i zabezpieczanie, w tym w ramach polityk BYOD, COPE czy POCE. Z finansowego i prawniczego punktu widzenia istotna jest funkcja inwentaryzacji oprogramowania oraz środków trwałych, a także generowanie raportów zgodności licencyjnej oprogramowania. Jednocześnie Matrix42 zajmuje się badaniem trendu użytkowania oprogramowania w celu zmniejszenia nakładów na jego zakup. Na potrzeby cyberbezpieczeństwa administratorzy i użytkownicy Matrix42 mogą liczyć na ochronę danych, zarówno osobowych, jak i innych poufnych, przechowywanych w urządzeniach końcowych, w tym na monitorowanie ich przepływu oraz szyfrowanie (plików, katalogów, urządzeń i pamięci przenośnych). Matrix42 zapewnia niezbędną ochronę urządzeń końcowych przed atakami typu malware czy ransomware, stosując algorytmy uczenia maszynowego, co pozwala na skuteczne wykrywanie anomalii. System działa zgodnie z wytycznymi RODO.

Dodatkowe informacje: Paweł Marciniak, regionalny dyrektor MATRIX42, pawel.marciniak@matrix42.com