Oferta dla resellerów
CRN Polska rozmawia z Markiem Jakubowskim, głównym specjalistą w MiP Data Recovery.
CRN Polska Na czym polega współpraca MiP Data Recovery z resellerami?
Marek Jakubowski Nasi partnerzy z różnych miast Polski, zajmujący się głównie świadczeniem usług komputerowych, prowadzą również punkty przyjęć uszkodzonych nośników danych. Mają dostęp do naszego systemu informatycznego, dzięki czemu mogą wydrukować dokumenty potrzebne do zlecenia usługi. Dyski, z których trzeba odzyskać dane, wysłane przez nich przesyłką kurierską, trafiają do nas jeszcze tego samego lub następnego dnia. Ale umożliwiamy też klientom wypisanie zlecenia na formularzu na naszej stronie internetowej i przysłanie dysku z wygenerowanym przez system numerem zlecenia bezpośrednio do nas, z czego korzysta już prawie 60 proc. osób i firm zainteresowanych usługą odzyskania danych. Część klientów woli jednak osobiście dostarczać dyski ze swoimi poufnymi danymi.
CRN Polska Co jeszcze MiP Data Recovery oferuje firmom świadczącym szeroko pojęte usługi komputerowe?
Marek Jakubowski Prowadzimy np. wypożyczalnię elementów elektronicznych do dysków twardych (koszt ok. 150 zł). Magazynowanie przez nas dysków generuje koszty, związane m.in. z wynajmem powierzchni. Wypożyczanie dysków pozwala obniżyć te wydatki. Kierujemy tę usługę do wszystkich, którzy mają wiedzę z zakresu elektroniki i informatyki, w tym oczywiście do prowadzących serwisy komputerowe. Z naszej oferty może skorzystać każdy, kto jest przekonany, że brak dostępu do danych jest efektem uszkodzenia wyłącznie elektroniki. Wówczas zastąpi uszkodzony element wypożyczonym od nas, a po odzyskaniu danych zwróci go nam. Z tego rozwiązania można skorzystać także wtedy, gdy ze względu za treść danych trzeba szczególnie dokładnie zabezpieczyć je przed dostępem niepowołanych osób, a nie ma możliwości fizycznego dostarczenia dysku do specjalisty.
CRN Polska Jakie są plany spółki?
Marek Jakubowski W najbliższym czasie będziemy rozszerzać dział informatyki śledczej. Potrzebujemy do tego większej liczby ekspertów, którzy znają się na odzyskiwaniu danych, a jest ich mało na rynku, bo nawet dla informatyków to czarna magia. Zdobycie tej wiedzy nie jest proste. Podpisaliśmy więc umowę z radomskim Zespołem Szkół Technicznych, który będzie nam szkolił kadry. Specjalnie dla nas utworzono tam w bieżącym roku klasę o nowej specjalności: odzyskiwanie danych, w której nauka odbywa się w oparciu o przygotowane przez nas materiały. Już w kwietniu wybierzemy spośród absolwentów pierwsze trzy osoby. Ostatnio stworzyliśmy dział programistyczny i niedługo powstanie bezpłatne proste narzędzie do samodzielnego odzyskiwania danych. Będzie można je wykorzystywać w przypadku uszkodzeń logicznych, czyli np. wtedy, kiedy klient przypadkowo skasuje dane lub sformatuje dysk. Ponadto wkrótce podpiszemy umowę z firmą Blue Eyes Technology, dzięki której rozwiniemy i skomercjalizujemy nowe, wysokospecjalistyczne i nowatorskie w skali globalnej urządzenia pomocne w odzyskiwaniu danych. Mamy nadzieję, że pojawią się u nas jeszcze w tym roku, co pozwoli większej liczbie firm rozwiązywać coraz częstsze problemy utraty danych.