Przy konstruowaniu macierzy HPE Primera wykorzystano najlepsze dotychczasowe doświadczenia HPE oraz sugestie klientów. W ten sposób powstało wyjątkowo wydajne rozwiązanie, charakteryzujące się łatwością obsługi. Architektura jego kontrolerów oraz system operacyjny Primera OS stanowią ewolucję rozwiązań stosowanych wcześniej w macierzach HPE 3PAR. Dzięki temu możliwa jest replikacja danych pomiędzy urządzeniami należącymi do obu rodzin.

Ważnym elementem konstrukcji macierzy są dodatkowe specjalistyczne układy ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) szóstej generacji, zaprojektowane do pracy z nośnikami flash NVMe, współpracujące z centralną pamięcią cache i zapewniające bardzo małe opóźnienia oraz wysoką przepustowość. Powstały one w procesie rozwoju stosowanych w macierzach 3PAR układów poprzedniej generacji, przygotowanych do pracy w macierzach all-flash z rozproszoną pamięcią cache. Zastosowane w macierzach HPE układy ASIC odciążają główny procesor macierzy i przejmują na siebie większość zadań obliczeniowych związanych z przetwarzaniem przechowywanych danych, a szczególnie ich kompresji i deduplikacji. Dzięki temu procesy te są przeprowadzane bardzo szybko i efektywnie (redukcja zajmowanej przez dane pojemności nawet o 75 proc.).

Do architektury macierzy wprowadzono warstwę wirtualizacyjną, dzięki której rozbudowa urządzenia staje się znacznie łatwiejsza, a w przyszłości będzie można dodawać jeszcze bardziej wydajne dyski, karty sieciowe zapewniające łączność w nowych standardach itp. Opcja Timeless Storage pozwala na wydłużenie okresu eksploatacji macierzy dzięki aktualizacji kontrolerów do nowszych, wydajniejszych modeli – tym samym zwiększając zwrot z już poniesionej raz inwestycji. Sama aktualizacja kontrolerów nie powoduje przerwy w pracy urządzenia. Producent zadbał też, aby zarówno instalacji urządzenia, jak i jego rozbudowy mogli dokonywać pracownicy działu IT klienta.

 

 

Nieustanne wsparcie

W rodzinie macierzy HPE Primera 600 dostępnych jest sześć modeli różniących się od siebie wydajnością i pojemnością: trzy hybrydowe (C630, C650 i C670) oraz trzy all-flash (A630, A650 i A670). Modele x30 wyposażone są w dwa kontrolery, modele x50 i x70 – w dwa lub cztery. W jednej półce dyskowej można zmieścić 12 napędów 3,5-calowych lub 24 napędy 2,5-calowe. Wszystkie dyski połączone są w strukturę umożliwiającą przetrwanie jednoczesnej awarii dwóch dowolnych spośród nich, a dzięki strukturze mesh każdy wolumin z danymi ma dostęp do wszystkich dysków, kontrolerów i portów. Macierz można podłączyć do serwerów na kilka sposobów: przez tradycyjną sieć SAN, urządzenie HPE Synergy Virtual Connect FlexFabric (tzw. Flat SAN) lub bezpośrednio do kart z portami Fibre Channel, znajdujących się w serwerach. W najbliższej wersji systemu operacyjnego Primera OS pojawi się także obsługa standardu iSCSI SAN.

W cenie każdej macierzy z rodziny Primera, 3PAR i Nimble standardowo dołączane jest oprogramowanie HPE Recovery Manager Central. Do zabezpieczania danych z różnych aplikacji służą rozbudowane funkcje replikacji i wykonywania kopii zapasowych na system HPE StoreOnce lub do zapewnianych przez producenta zasobów chmurowych (HPE Cloud Bank Storage). Aplikacja ta jest bardzo wydajna, dostosowana do szybkości odczytywania danych z nośników pamięci flash i zapisywania na nich. Wbudowana funkcja Peer Copy umożliwia także asynchroniczną replikację równolegle na dwa (lub więcej) homogeniczne lub heterogeniczne systemy pamięci masowych. Jest to komplementarna funkcja do wbudowanej w wybrane macierze opcji HPE Remote Copy, zapewniającej replikację na wolniejsze systemy pamięci masowej.
Użytkownikom macierzy HPE Primera wiele dodatkowych benefitów zapewnia platforma HPE InfoSight. Firmy, które zdecydują się z niej skorzystać, mogą liczyć na świadczony przez producenta monitoring urządzenia w trybie 24×7, zdalną diagnostykę, proaktywne wsparcie, aktualizacje oprogramowania oraz automatyczną dostawę części zamiennych, gdy zauważone zostanie zwiększone ryzyko ich awarii. Analiza odbywa się z wykorzystaniem mechanizmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Wszystkie macierze HPE Primera, dla których wykupiono minimum 3-letni kontrakt wsparcia proaktywnego (wraz z platformą HPE InfoSight) oraz mają zainstalowane wszystkie krytyczne i rekomendowane aktualizacje systemu operacyjnego, automatycznie są objęte bezpłatnym programem stuprocentowej gwarancji dostępności danych (100 proc. Availability Guarantee). Zgodnie z jego regułami, jeśli klient doświadczy przerwy w działaniu systemu, HPE bierze na siebie odpowiedzialność za rozwiązanie problemu, a także przyzna klientowi zwrot części kosztów zakupu macierzy HPE Primera do wykorzystania przy jej rozbudowie w przyszłości.

 

Trzy pytania do …

Cezarego Biesa, Product Managera w Veracompie

Na którą z funkcji zapewnianych przez macierz HPE Primera klienci powinni szczególnie zwrócić uwagę?

W pierwszym rzędzie na deduplikację danych i korzyści jakie ona ze sobą niesie. Pomysł deduplikowania danych pojawił się już ponad dziesięć lat temu, ale klienci dopiero teraz odkrywają prawdziwe zalety tej funkcji. Cena nośników wykorzystujących pamięć flash wciąż jest znacznie wyższa niż dysków obrotowych, więc wymierną korzyść daje oszczędność przestrzeni dyskowej, ale też energii elektrycznej, bo znika potrzeba kupowania kolejnych nośników lub całej macierzy. Mamy narzędzia, które umożliwiają potencjalnemu klientowi oszacowanie współczynnika deduplikacji, ale jako dystrybutor możemy też wypożyczyć sprzęt demonstracyjny, aby zweryfikował ten parametr na swoich danych i przekonał się, ile pieniędzy może zaoszczędzić. Prowadzimy również szeroko zakrojone działania edukacyjne, dzięki którym integratorzy i klienci mogą lepiej poznać funkcje oferowanych rozwiązań oraz korzyści płynące z ich zastosowania.

Macierz HPE Primera została przedstawiona jako bardzo wydajne urządzenie all-flash, chociaż dostępny jest jeden model twardego dysku umożliwiający stworzenie warstwy z nośnikami mechanicznymi. Czy polscy klienci są już gotowi na masowe inwestowanie w systemy wyłącznie z pamięcią półprzewodnikową?

Zdecydowanie tak. Ceny pamięci flash spadają bardzo szybko, a do tego cały czas usprawniane są mechanizmy redukcji objętości danych zapisywanych na nośniku, np. kompresja czy wspomniana deduplikacja. Z finansowego punktu widzenia macierze all-flash stały się porównywalne z klasycznymi. Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę także oszczędności na energii elektrycznej oraz fakt, że do uzyskania bardzo wysokiej wydajności urządzenia tylko z pamięcią flash potrzeba znacznie mniejszej liczby nośników niż w macierzach z dyskami obrotowymi. Szkoda więc marnować moc tak szybkiego kontrolera, jaki zastosowano w macierzy HPE Primera, by instalować w niej zwykłe napędy. Natomiast jeśli ktoś potrzebuje nieco mniej wydajnego urządzenia, powinien zainteresować się macierzami z rodziny HPE Nimble Storage, które zyskują w Polsce coraz większą popularność, zwłaszcza że obydwie można monitorować za pomocą tej samej platformy HPE InfoSight.

Producent macierzy Primera podkreśla, że jest ona gotowa do pracy z nośnikami flash NVMe, ale nie ma ich jeszcze w ofercie. Czy to może być jakaś przeszkoda w sprzedaży tego urządzenia?

Nie sądzę. Protokół NVMe to wciąż nie jest dojrzałe rozwiązanie. Dopiero w bieżącym roku część producentów wprowadziło do oferty macierze z nośnikami flash NVMe, ale zainteresowanie klientów jest umiarkowane, głównie ze względu na wciąż wysokie ceny przy współmiernie małym wzroście wydajności. Poza tym zauważyliśmy, że polscy odbiorcy wolą sprawdzone rozwiązania. W przypadku macierzy HPE Primera kontroler jest gotowy do obsługi tak szybkich dysków, w obudowie są wyznaczone miejsca do instalacji nośników flash NVMe, konieczny będzie jedynie upgrade firmware’u, aby umożliwić obsługę tego protokołu. Same dyski flash NVMe pojawią się w ofercie HPE w pierwszej połowie przyszłego roku.