Zostały zaprojektowane z myślą o małych przedsiębiorstwach, które szukają rozwiązań o legendarnej niezawodności i jakości Cisco, a jednocześnie takich, które są proste w uruchomieniu, zarządzaniu i dobrze się wzajemnie integrują.

Rodzina produktów Cisco Business obejmuje:

 • Przełączniki LAN – Cisco Business Switches (CBS)
 • Radiowe punkty dostępowe WiFi – Cisco Business Wireless (CBW)
 • Routery – Cisco Business Router (CBR)
 • Aplikację mobilną do zarządzania produktami – Cisco Business Mobile App
 • Aplikację do zarządzania siecią wielooddziałową – Cisco Business Dashboard (CBD)
 • Usługi dodatkowe, takie jak gwarancja typu „limited lifetime warranty”, dostęp do aktualizacji oprogramowania lub roczne wsparcie telefoniczne dla wybranych produktów

W niniejszym artykule skupimy się na najbardziej popularnych produktach do budowy przewodowej i bezprzewodowej sieci LAN w małej / średniej firmie, czyli serii CBS i CBW. Zacznijmy od tego, że jednym z celów stworzenia tej linii produktów było dostarczenie klientom rozwiązania, które w łatwy sposób się uruchamia i następnie w łatwy sposób się nim zarządza. W małych firmach często uruchomienie i zarządzanie siecią to największy problem. Sprawami informatycznymi zajmuje się często jeden z pracowników przy okazji innych obowiązków lub powierza się te funkcje firmie zewnętrznej. Dlatego w przypadku produktów z rodziny Cisco Business uruchomienie i konfiguracja są bardzo proste.

Użytkownik ma przede wszystkim do dyspozycji wbudowany w każde z urządzeń prosty w obsłudze, intuicyjny graficzny interfejs do zarządzania lub aplikację mobilną do zarządzania siecią wi-fi i siecią przewodową. To jest rozwiązanie dla firm o małej ilości placówek lub małej ilości urządzeń. W sytuacji, gdy ilość urządzeń i placówek rośnie, a jednocześnie są rozmieszczone w wielu miejscach, na przykład w różnych miastach, zarządzanie całością sieci może odbywać się z jednego miejsca przy pomocy aplikacji Cisco Business Dashboard (CBD). Przykładowo, poprzez sieć internet lub VPN można zarządzać siecią przewodową lub bezprzewodową nawet do 2,5 tys. urządzeń rozproszonych w wielu firmowych lokalizacjach. Przy czym system może zostać uruchomiony jako aplikacja w systemie wirtualizacjom vmWare Microsoft Hyper-V lub Oracle Virtual Box na dowolnej stacji sieciowej lub serwerze lub w chmurze.

Dla zwolenników chmury jest gotowa wersja do uruchomienia w chmurze Amazon AWS. CBD jest produktem, który wymaga zakupienia subskrypcji na każde z zarządzanych urządzeń na dany okres. W oprogramowaniu zawarta jest licencja bez ograniczeń czasowych na 25 urządzeń, czyli zaraz po ściągnięciu oprogramowania z strony Cisco użytkownik może bez dodatkowych opłat, przez dowolny okres, zarządzać siecią do 25 urządzeń.

Dla większych klientów, posiadających rozproszoną strukturę oddziałową (np. sieć placówek sprzedaży czy sieć biur terenowych) rozwiązanie Cisco Business oferuje specjalną procedurą automatycznej budowy i uruchamiania sieci PnP (plug and play), umożliwiającej skrócenie ilości czasu potrzebnego na jej uruchomienie. Dzięki procedurze PNP wystarczy, że urządzenia po wyjęciu z pudełka zostanie podłączone do sieci Internet w zdalnej placówce a one automatycznie podłączą się do wskazanego pulpitu Cisco Business (CBD) znajdującego się w chmurze lub centrali firmy.

Innym przykładem automatyzacji i prostoty uruchamiania sieci są produkty Cisco Business Wireless (CBW). Proces uruchomienia sieci bezprzewodowej WiFi nigdy jeszcze nie był taki prosty. Polega to na wyjęciu i podłączeniu do zasilania pierwszego z radiowych punktów dostępowych CBW pracujących w firmowej sieci, a następnie podłączeniu się do sieci radiowej „CiscoBusiness-Setup” z użyciem hasła „cisco123”. Następnie wystarczy, przy pomocy przeglądarki wejść na stronę „http://ciscobusiness.cisco” i za pomocą prostego przewodnika skonfigurować podstawowe parametry sieci wi-fi. Kolejne punkty wi-fi podłączane do tak powstałej sieci będą automatycznie dodawane do sieci i zarządzane zbędą przez pierwszy punkt dostępowy.

Kolejnym przykładem jest rozbudowa sieci bezprzewodowej o Extendery WiFi. Są to urządzenia, które umożliwiają zwiększenie zasięgu sieci wi-fi do miejsc, gdzie nie jesteśmy w stanie doprowadzić przewodowej sieci Ethernet i co za tym idzie zainstalować radiowego punktu dostępowego wi-fi. Wybrane modele extenderów pozwalają również na podłączenie do sieci bezprzewodowej urządzeń przewodowych, które nie są wyposażone w interfejs wi-fi. Dodanie extendera do sieci to prosta operacja polegająca na zeskanowaniu kodu QR znajdującego się na jego obudowie, a następnie z wykorzystaniem aplikacji mobilnej Cisco Business dodanie takiego extendera do wskazanej w aplikacji lokalizacji (sieci wi-fi).

Każdy z produktów Cisco Business dostarczany jest wraz z krótką instrukcją startową (Quick Start Guide), która na dwóch stronach, w sposób przystępny, wyjaśnia, jak rozpocząć pracę z urządzeniem i przeprowadzić jego diagnostykę, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Wszystko dostarczone jest w eleganckim, ekologicznym opakowaniu. Urządzenia CBS i CBW posiadają estetyczną, nowoczesną obudowę w kolorze białym i mogą instalowane być zarówno w szafach kablowych 19 cali, jak również „na biurku”.

Produkty Cisco Business Switches (CBS)

Rodzina przełączników CBS składa się z trzech linii produktowych, tj. CBS350, CBS250 oraz CBS110. Planowane jest również wprowadzenie kolejnej linii (tj. CBS220), które to przełączniki będą tańszą i o nieco zredukowanej funkcjonalności wersją przełączników CBS250.

Seria CBS350

Seria CBS350 to podstawa całej rodziny. Służą oną do budowy zarówno małych, jak i dużych sieci LAN, złożonych z kilku lub kilkudziesięciu przełączników. Są w pełni zarządzane zarówno przez wbudowany interfejs WEB, jak również CBD. Dzięki dostępności modeli z światłowodowymi portami 10G SFP+ mogą być również zastosowane jako centralne przełączniki agregujące. W serii CBS350 dostępne są modele 8 i 16-portowe oraz 24 i 48-portowe. Modele 8 i 16-portowe przystosowane są do pracy na przysłowiowym „biurku” dlatego też nie posiadają wentylatorów, więc pracują cicho. Występują wersje z wbudowanym zasilaczem i w celu zmniejszenia wymiarów urządzenia, również wersje z zasilaczem zewnętrznym. W serii występują modele bez POE oraz z POE i tutaj mamy modele mogące dostarczyć na porty POE w sumie 120W lub 67W energii elektrycznej. Przełączniki 8-portowe posiadają dwa wbudowane uplinki typu combo, czyli zamiennie porty miedziane RJ45 lub światłowodowe 1G SFP, a urządzenia 16-portowe dwa porty światłowodowe 1G SFP.

Kolejna grupa to modele 24 i 48-portowe. Tutaj kolejne pozytywne zaskoczenie jest takie, że większość tych produktów również nie posiada wentylatorów, więc charakteryzuje się cichą pracą. Tylko modele 48-portowe oraz 24-portowy model Full POE mają wbudowane wentylatory. W małych firmach często nie mamy dedykowanych pomieszczeń na sprzęt sieciowy, dlatego też są one montowanie w miejscach, gdzie przebywają ludzie, stąd takie rozwiązanie, przyjazne dla naszych uszu.

Wśród modeli 24 i 48-portowych znajdziemy modele DATA czyli bez POE, następnie POE oraz Full POE. Modele POE i Full POE różnią się ilością dostępnej energii elektrycznej do celów realizacji funkcji zasilania POE w taki sposób, że modele Full POE dysponują takim budżetem mocy, aby jednocześnie można było dostarczyć 15W (zgodnie z standardem 802.3af) na każdy z portów przełącznika czyli 370W dla wersji 24-portowej i 740W dla wersji 48-portowej. Modele POE dysponują około połową tej mocy. Należy dodać w tym punkcie, że przełączniki wspierają również standard 802.3at na każdym z portów, czyli możliwość dostarczenie do 30W energii na porcie – jednak tutaj nie będzie możliwe jednocześnie dostarczenie takiej mocy jednocześnie na wszystkich portach, a tylko na takiej ich ilości, na którą pozwala budżet mocy urządzenia. Modele 24 i 48-portowe występują w wersji z czterema uplinkami 1G SFP lub czterema uplinkami 10G SFP+. Porty uplinkowe w modelach 10G SFP+ możemy wykorzystać do łączenia przełączników w stos, co oznacza, że modele 10G są stakowalne do czterech urządzeń i takie przełączniki pracują jako jedno urządzenie z punktu widzenia sieci oraz z punktu widzenia systemów zarządzania.

Omawiając rodzinę CBS350 nie można zapomnieć o najnowszych (wprowadzone na rynek w maju 2021 r.) modelach wyposażonych w porty multi-gigabitowe (mGIG) oraz porty miedziane i światłowodowe 10G. Więcej szczegółów na załączonych grafikach.

Seria CBS250

Seria CBS 250 to przełączniki zarządzane przez interfejs webowy i oczywiście Cisco Business Dashboard – analogicznie jak seria CBS350. Podobnie, jak w serii CBS350, są dostępne modele 8 i 16-portowe oraz 24 i 48-portowe. Również analogicznie wygląda sytuacja z uplinkami dla poszczególnych grup. To, na co warto zwrócić uwagę to kilka różnić w stosunku do serii 350. Przede wszystkim brak łączenia w stos oraz pojawienie się modeli z POE zredukowanym pod względem budżetu mocy, w przypadku model 48-portowych nie występują wersje Full POE (740W).

Seria CBS110

Seria CBS110 to modele 5, 8 16 i 24-portowe niezarządzane. W serii mamy modele bez POE oraz z POE. Urządzenia mają metalową obudowę przystosowane są do pracy na biurku lub w szafie rack i służą do rozszerzenia zasięgu i ilości portów sieci LAN.

Seria CBS – bogata funkcjonalność

O popularności przełączników CBS350 i CBS250 decyduje to, że obok łatwego zarządzania i dużej dostępności różnych modeli, ich system operacyjny wyposażony jest w funkcjonalności charakterystyczne dla produktów często z wyższej półki. Znajdziemy tutaj takie zaawansowane funkcje jak:

 • Wydajność równa sumie prędkości wszystkich portów, czyli są to tzw. przełączniki „line rate”
 • Możliwość tworzenia do 4000 aktywnych sieci VLAN (CBS350) oraz 255 VLAN (CBS250)
 • Możliwość tworzenia list kontroli dostępu odpowiednio w ilości 1000 (CBS350) i 500 (CBS250)
 • Obsługa grup multcastowych w ilości 2000 (CBS350) i 255 (CBS250)
 • Statyczny routing IP, ilość tras 990 (CBS350), 32 (CBS250)
 • Ilość interfejsów IP w ilości 128 (CBS350), 32 (CBS250)
 • Możliwość tworzenia połączeń zagregowanych zgodnie z IEEE 802.3ad Link Aggregation Control Protocol (LACP)
 • Realizacja funkcji serwera DHCP, obsługa wielu różnych opcji DHCP

Jeżeli chodzi o funkcje bezpieczeństwa to użytkownik może liczyć na pełne wsparcie, jeśli chodzi o:

 • Uwierzytelnianie 802.1x
 • Prywatne VLAN-y
 • Kontrola sztormów
 • Port Security, DHCP Snooping, Dynamic ARP Inspection, IP Source Guard, czyli różne funkcjonalności zapobiegające atakom sieciowym poprzez przełącznik
 • Zabezpieczenia przed atakami DoS na przełącznik
 • Listy kontroli dostępu ACL
 • Funkcje port i vlan mirroringu

Lista ta nie wyczerpuje całej funkcjonalności. W celu dokładnego poznania wszystkich możliwości należy zapoznać się z kartą katalogową produktów znajdującą się na stronie www.cisco.com/go/ciscobusiness.  

Produkty Cisco Business Wireless (CBW)

Rodzina CBW składa się z trzech radiowych punktów dostępowych wi-fi standardu 802.11ac, czyli WiFi5. Dostępne modele to CBW140AC, CBW145AC oraz CBW240AC. W ofercie znajdują się również Extendery Mesh, czyli urządzenia, które poprzez wykorzystanie sieci radiowej i technologii sieci kratowych (mesh) umożliwiają zwiększenia zasięgu sieci wi-fi do miejsc, gdzie nie można w łatwy sposób doprowadzić kabla miedzianego do podłączenia klasycznego punktu dostępowego wi-fi.

Wszystkie radiowe punkty WiFi serii CBW, z wyłączeniem modelu CBW240AC, oraz wszystkie extendery posiadają podwójne radio 2×2 umożliwiające pracę z prędkością do 867 Mbps w standardzie 802.11ac. Model CBW240AC wyposażony jest w podwójne radio 4×4 z możliwością pracy z prędkością 1733 Mbps. Cisco rekomenduje podłączanie do 25 urządzeń końcowych do jednego radiowego puntu dostępowego lub extendera, choć większe gęstości urządzeń końcowych również są obsługiwane. Ilość urządzeń końcowych w całej sieci bezprzewodowej, zbudowanej na bazie CBW, jest ograniczona do 1000 urządzeń. Dla jednej fizycznej lokalizacji rekomendowane jest instalowanie do 25 radiowych punktów dostępowych. Limit wynosi maksymalnie 50 punktów radiowych. W sieci może pracować do 25 extenderów wspierających do 8 radiowych skoków pomiędzy extenderami umożliwia to znaczące zwiększenie zasięgu oraz pojemności sieci. Dobra praktyka, w celu uzyskania dobrej wydajności sieci, nakazuje taki projekt i strukturę sieci WiFi, aby ilość skoków była jak najmniejsza (1-2 skoki). Radiowe punkty dostępowe CBW140/145/240AC zasilane mogą być poprzez PoE (802.3af, 15.4W), jak również poprzez „injector” PoE, który również znajduje się w ofercie Cisco Business.

Na szczególną uwagę zasługuje punkt CBW145AC przystosowany do montażu na ścianie (wall plate model). Urządzenie to posiada wbudowany przełącznik Ethernet wraz z możliwością zasilenia przez PoE urządzenia podłączonego drogą kablową. W tym wariancie należy do punktu dostarczyć 30W energii elektrycznej PoE zgodnie z standardem 802.3at. Rozwiązanie takie znajdzie uznanie między innymi w branży hotelarskiej lub budownictwie mieszkaniowym.
Zarządzanie siecią WiFi wykonujemy logując się do głównego (najczęściej instalowanego jako pierwszy) punktu CBW (tzw. master). Z tego poziomu możemy rekonfigurować oraz monitorować działanie sieci. Wygodną alternatywą jest zastosowanie aplikacji mobilnej Cisco Business. Tą drogą nie tylko uruchomimy lub rozbudujemy sieć bezprzewodową w minuty, ale również zbadamy jaka jest jej wydajność, a także przez kogo i w jaki sposób jest używana.

Podsumowanie

Rozwiązanie Cisco Business to nowa oferta sieciowa Cisco dla małych i średnich przedsiębiorstw. Odświeżony „design” urządzeń, przystępna cena oraz funkcjonalny interfejs zarządzający wyróżniają te produkty na tle innych produktów segmentu SMB. Dzięki Cisco Business Dashboard rozwiązanie to może zostać z powodzeniem wykorzystane przez przedsiębiorstwa posiadające setki lub nawet tysiące rozproszonych terytorialnie placówek. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Cisco udało się połączyć w jednej obudowie urządzenie proste w zarządzaniu i uruchomieniu, o przystępnej cenie, zachowując przy tym takie funkcjonalności, jak łączenie w stos, funkcje bezpieczeństwa, czy automatyczna budowa sieci wi-fi, znane dotychczas z produktów przeznaczonych na rynek dużych przedsiębiorstw. Dodatkowo użytkownik może skorzystać z usług wsparcia, takich jak realizowane w języku polskim wsparcie telefoniczne oraz wymiana sprzętu uszkodzonego zgodnie z zasadami Limited Lifetime Warranty.

Maciej Flak  

Autor pracuje w polskim biurze Cisco Systems od 2006 r. Od samego początku związany jest z organizacją techniczną Cisco Polska – pełnił funkcje inżyniera systemowego, managera zespołu technicznego w sektorze publicznym, a obecnie PSS-a odpowiedzialnego za rozwój rynku produktów Enterprise Networking. W 1997 r. ukończył Politechnikę Wrocławską i od tego czasu nierozerwalnie związany jest z technologiami sieciowymi pracując w firmach integratorskich oraz telekomunikacyjnych (Computerland, Formus Polska, Telefonia Dialog). Posiada certyfikat CISSP (Certified Information Systems Security Professional) oraz CCIE (Cisco Certified Internetwork Expert) z zakresu R&S oraz SP.