Podczas tegorocznych targów można było zobaczyć, dotknąć, przetestować najnowsze produkty i rozwiązania prezentowane przez tysiące dostawców. Wśród nich te, które właśnie trafiają na rynek, oraz takie, na które będziemy musieli jeszcze poczekać. CES 2019 dał niezłe pojęcie o tym, do czego w bieżącym roku giganci technologiczni będą przekonywać klientów. Na wystawie nie zabrakło przy tym pomysłów prezentowanych przez startupy.

Najważniejsze trendy dotyczyły sztucznej inteligencji, asystentów głosowych, robotyki i 5G, a także postępu w zakresie rozwiązań dla biznesu i wydajnych procesorów. Jak co roku wśród największych atrakcji nie zabrakło premier produktowych Samsunga, Intela, HP Inc., Della i Lenovo.
Jednym z kluczowych tematów była coraz większa dostępność urządzeń z obsługą asystentów głosowych. W centrum uwagi były też nowe inteligentne urządzenia domowe, wyposażone w coraz bardziej zaawansowane czujniki. Jeśli chodzi o nowy sprzęt mobilny, można było np. zobaczyć smartfon z pięcioma kamerami oraz smartwatch zasilany ciepłem ciała. W ogromnej grupie urządzeń ubieralnych pojawiły się nawet inteligentne paski do spodni, które monitorują na bieżąco obwód pasa. Coraz większa innowacyjność w zakresie automatyki przejawiała się choćby zautomatyzowanym systemem do wypieku chleba dla sklepów spożywczych.
Słowem, na największych targach elektronicznych różności prezentowano zarówno gadżety, jak i niezwykle zaawansowane technologie do jak najbardziej poważnych zastosowań. Przedstawiamy 10 najważniejszych naszym zdaniem zapowiedzi i prezentacji produktowych CES 2019.

 

CORAZ WIĘCEJ URZĄDZEŃ Z ASYSTENTAMI GŁOSOWYMI

Sądząc po liczbie produktów prezentowanych na targach, 2019 będzie rokiem, w którym rozwiązania asystentów głosowych na dobre wyjdą poza obszar inteligentnych głośników i smartfonów. Możliwości, jakie daje Alexa Amazona i Asystent Google’a, były przedstawiane na stoiskach zarówno tych właśnie firm, jak i wielu innych producentów. Przykładowo Amazon zaprezentował szeroką gamę produktów przeznaczonych do pracy i domu – od specjalizowanych urządzeń i inteligentnego sprzętu domowego po komputery stacjonarne, drukarki czy rozwiązanie konferencyjne. Jeśli chodzi o zapowiedzi największych dostawców, CES był dla Lenovo okazją do zaprezentowania inteligentnego zegara z asystentem Google’a oraz 10-calowego tabletu Smart Tab z Androidem, który ma wbudowaną Alexę. Z kolei Jabra udostępniła wysokiej klasy słuchawki Elite 85 h, które mogą współpracować z rozwiązaniami Amazon Alexa, Google Assistant oraz Siri firmy Apple. Zarówno Samsung, jak i LG zapowiedziały, że nowe telewizory obu tych marek będzie można kontrolować z pomocą Alexy i Asystenta Google. Sterowanie głosem z asystą Alexy staje się możliwe również w samochodach, np. dzięki uchwytowi na smartfon iOttie Easy One Touch.

 

GOOGLE ASSISTANT – WIĘCEJ FUNKCJI, NOWA PLATFORMA

Jak poinformowano podczas tegorocznych targów, Asystent Google’a może się pochwalić wieloma udoskonaleniami, w tym nową platformą do tworzenia urządzeń bazujących na tym rozwiązaniu, nowym trybem tłumacza i możliwością wykorzystania głosowego asystenta w aplikacji Mapy. Google Assistant Connect to nowa platforma dla producentów urządzeń, która ma na celu łatwiejsze i tańsze wdrażanie Asystenta w skomunikowanych urządzeniach. Firma obiecuje więcej informacji na jej temat jeszcze w 2019 r. Tryb Interpreter pomoże w tłumaczeniu rozmów w kilkudziesięciu językach. Ma to być wyjątkowo proste – wystarczy wyrazić swoje życzenie (np. „Google, bądź moim tłumaczem z francuskiego”). Użytkownicy Map Google’a będą też mogli korzystać z asystenta głosowego w celu wyszukiwania miejsc wzdłuż trasy, dodawania nowych miejsc postoju lub wyznaczenia trasy do domu. Od niedawna z asystentem Google’a można rozmawiać po polsku.

 

INTEL – TECHNOLOGIE DLA UKŁADóW NOWEJ GENERACJI

Intel przedstawił kolejną generację technologii procesorowych, które będą wykorzystywane w komputerach. Producent zapowiedział wprowadzenie w najbliższej przyszłości sześciu nowych procesorów Intel Core dziewiątej generacji do komputerów stacjonarnych oraz pierwszych procesorów Intel Core dziewiątej generacji do laptopów. Jednak największe zainteresowanie podczas tegorocznych targów wywołała zapowiedź 10-nanometrowego mobilnego procesora Intel Ice Lake. Układ ten jako pierwszy będzie wykorzystywał nową mikroarchitekturę Sunny Cove, zintegrowaną grafikę Gen11 i technikę DL Boost. Firma przedstawiła też nową hybrydową architekturę procesorową o nazwie Lakefield, łączącą wydajne rdzenie Sunny Cove, stworzone w technologii 10 nanometrów, z rdzeniami bazującymi na układzie Atom, co zapewniło niskie zużycie energii. W rezultacie możliwe będzie stosowanie nowych rodzajów obudów i tworzenie mniejszych urządzeń. Intel zaprezentował również nowy czip dla sztucznej inteligencji, czyli Nervana Neural Network Processor, mający przyspieszać obliczenia z wykorzystaniem sieci neuronowych.

 

7-NANOMETROWA OFENSYWA AMD

Dla AMD targi CES 2019 były okazją do przedstawienia nowych, 7-nanometrowych procesorów Ryzen i EPYC oraz wykonanego także w technologii 7 nm układu GPU Radeon. Dzięki użyciu nowej technologii producent chce w ciągu najbliższych 12 miesięcy wywierać coraz silniejszą presję na Intela. Podczas prezentacji z udziałem szefowej AMD Lisy Su przedstawiono wyniki benchmarku, w którym Ryzen 3000 wypadł lepiej niż intelowski Core i9. Nowe procesory do komputerów stacjonarnych mają pojawić się na rynku w połowie bieżącego roku. Podczas targów podkreślano też chęć rywalizowania z Intelem na rynku centrów danych – szanse na sukces ma zwiększyć układ EPYC o kodowej nazwie Rome. W branży gamingowej natomiast przebojem ma być Radeon VII, pierwszy na świecie 7-nanometrowy procesor graficzny. W bieżącym roku AMD planuje ofensywę także na rynku laptopów – z użyciem mobilnych procesorów Ryzen z serii 3000 (w tym wypadku jednak opartych na 12-nanometrowej technologii). Notebooki z nowymi procesorami AMD mają wprowadzić na rynek w I kw. 2019 m.in. Acer, Asus, Dell, HP Inc., Lenovo i Samsung.

 

PIERWSZY KOMERCYJNY KOMPUTER KWANTOWY

IBM zaprezentował IBM Q System One – swój pierwszy zintegrowany komputer kwantowy do zastosowań komercyjnych i naukowych. Jest on przeznaczony do rozwiązywania złożonych problemów, z którymi nie mogą sobie poradzić tradycyjne systemy – chodzi np. o nowe sposoby tworzenia modeli finansowych czy tras logistycznych. Według producenta IBM Q System One to „wykorzystujący chmurę najbardziej zaawansowany program do obliczeń kwantowych, bazujący na sprzęcie dostarczającym powtarzalne i przewidywalne wysokiej jakości bity kwantowe, zwane kubitami”. System będzie dostępny za pośrednictwem chmurowej platformy IBM Q Experience, która od maja 2016 r. obsługuje ponad 6,7 mln eksperymentalnych projektów. IBM zapowiedział także, że jeszcze w 2019 r. otworzy w USA centrum obliczeń kwantowych (IBM Q Quantum Computation Center), które ma być dostępne dla dużych przedsiębiorstw, startupów, instytucji akademickich i laboratoriów badawczych.

 

PIERWSZE SMARTFONY 5G

Verizon zapowiedział podczas targów, że jego pierwszym smartfonem 5G będzie Motorola Moto Z3 (na zdj. ). Samo urządzenie ukazało się na rynku w zeszłym roku, ale jego konstrukcja umożliwi rozbudowanie go o Moto Mod 5G (moduł ma się pojawić jeszcze w tym roku) i korzystanie z sieci 5G operatora. Jednocześnie Qualcomm poinformował, że ponad 30 urządzeń 5G, które zostaną wprowadzone do sprzedaży w 2019 r., będzie korzystało z mobilnej platformy Snapdragon 855 i układu modemowego Snapdragon X50 5G. Zdaniem prezesa Qualcommu Cristiano Amona „praktycznie wszystkie” urządzenia mobilne 5G, które mają być dostępne na rynku w bieżącym roku, będą używać rozwiązań jego firmy. Z kolei Samsung podczas swojej konferencji zapowiedział, że wypuści smartfony 5G w pierwszej połowie 2019 r.

 

INNOWACYJNE KOMPUTERY DLA BIZNESU

Chociaż CES jest z natury konsumencki, to czołowi producenci komputerów, w tym HP Inc., Dell i Lenovo, wykorzystali targi do zaprezentowania nowych urządzeń dla biznesu. Przykładowo HP przedstawił EliteBook x360 830, pierwszy konwertowalny laptop z przeznaczonej dla pracowników korporacji serii EliteBook 800. Producent w trakcie targów przeprowadził premierowy pokaz EliteOne 800 G5 AIO, pierwszego w branży komputera All-in-One z wbudowanym ekranem Sure View, chroniącym prywatność użytkownika. Z kolei Dell wprowadził na rynek Latitude 7400 2-in-1 (na zdj.), który na tle ostatnich wersji laptopów Latitude wyróżnia się obudową ze szczotkowanego metalu, możliwością obrotu ekranu o 360 stopni i pracą do 24 godzin bez ponownego ładowania. Również Lenovo zaprezentowało nowe modele notebooków. ThinkPad X1 Carbon oferuje obecnie rozdzielczość 4K/UHD i jest wyposażony w ekranową opcję ochrony prywatności, a ThinkPad X1 Yoga zmalał o 17 proc. (dzięki mniejszym ramkom wyświetlacza i cieńszej obudowie).

 

CORAZ WIĘKSZE I BARDZIEJ FUNKCJONALNE MONITORY

Sądząc po liczbie targowych zapowiedzi, 2019 może być rokiem, w którym w branży monitorów będzie się sporo działo. Jednym z motywów przewodnich były ultraszerokie urządzenia dla użytkowników biznesowych. Lenovo wprowadza na rynek 43,4-calowy, zakrzywiony monitor ThinkVision P44 W, a LG prezentuje jeszcze większy wyświetlacz – UltraWide Monitor 49WL95 (na zdj.). Jednocześnie Samsung pokazał swój nowy model Space o 27- lub 32-calowym wyświetlaczu, ze stojakiem, który w dużym stopniu zapewnia oszczędność przestrzeni roboczej. Z kolei Dell prezentował podczas targów UltraSharp 27 USB-C U2719DC, nowy, 27-calowy monitor QHD z interfejsem USB-C i wyświetlaczem o grubości zaledwie 0,25 cala. Natomiast HP Inc. chwaliło się urządzeniem EliteDisplay E243p Sure View z ekranem o przekątnej długości 23,8 cala, wyposażonym w technologię Sure View, która chroni prywatność, (redukując niemal całe emitowane światło, gdy ekran jest oglądany pod kątem).

 

NOWE URZĄDZENIA DO WSPóŁPRACY

Obok komputerów osobistych i monitorów dla biznesu wystawcy CES 2019 prezentowali innowacje z dziedziny współpracy. Nowe rozwiązanie VoIP 360 Camera Speaker firmy Lenovo ma ułatwiać przeprowadzenie wideokonferencji użytkownikom mobilnym. Urządzenie w kompaktowej obudowie oferuje funkcje dookólnej wideokonferencji, eliminuje echo akustyczne i ogranicza hałas tła. Z kolei Jabra wprowadziła na rynek słuchawki Elite 85 h (na zdj.) z sześcioma mikrofonami, które zapewniają doskonalszą komunikację głosową i nawet do 32 godzin działania na baterii. Firma Lume Cube zaprezentowała Lume Cube AIR VC, kompaktowe przenośne oświetlenie o jasności 1000 lumenów, które zapewnia doskonalszy obraz podczas wideokonferencji. Dell natomiast zapowiedział, że w laptopie XPS 13 w wersji na 2019 r. przeniesie wreszcie kamerę spod wyświetlacza nad ekran, aby poprawić kąty widzenia podczas wideokonferencji.

 

 

ROBOTY SAMSUNGA

Jak będzie się rozwijać sztuczna inteligencja? W wydaniu Samsunga ma przybrać bardzo konkretną formę robotów. Podczas CES 2019 producent poinformował, że pracuje obecnie nad rozwojem kilku ich rodzajów: do opieki domowej (Bot Care), dla handlu detalicznego (Bot Retail) i służącego do monitorowania jakości powietrza (Bot Air). Na targach zaprezentowano, w jaki sposób robot Bot Care (na zdj.) może przeprowadzać pomiary ciśnienia krwi i częstości akcji serca (po umieszczeniu palca badanej osoby na czujniku). Wśród innych potencjalnych zastosowań urządzenia mającego wspomagać nas w dbaniu o zdrowie jest monitorowanie snu, prowadzenie ćwiczeń ruchowych, muzykoterapia, ewentualnie zawiadamianie służb ratunkowych itp. Firma nie ujawniła szczegółów nt. fazy rozwoju swoich robotów. Jej przedstawiciele stwierdzili, że choć do komercyjnych zastosowań może być jeszcze daleko, to stanowią one istotny obszar zainteresowań Samsunga.