Kilka miesięcy temu ogłoszona została „pierwsza znacząca aktualizacja cen” Microsoft 365 i Office 365 od czasu debiutu tychże chmurowych usług. Podwyżkę uzasadniono zwiększoną wartością tych rozwiązań. Przykładowo, do pakietu Microsoft 365 dodano od początku jego istnienia 24 aplikacje i ponad 1,4 tys. nowych funkcji – jak zapewnił dział prasowy koncernu. Nowe opłaty od użytkownika pójdą w górę od 1 marca 2022 r. o 1 do 4 dol. w zależności od rodzaju subskrypcji. Decyzja ta spotkała się z oczywistym, chłodnym przyjęciem przez użytkowników. Ale także część partnerów producenta zwraca uwagę, że klienci oczekują raczej rabatów – zwłaszcza w dobie rosnących kosztów prowadzenia działalności – a nie kolejnych podwyżek. Nic dziwnego, że aż 75 proc. respondentów ankiety CRN.pl podpisałoby petycję przeciwko planowanej podwyżce miesięcznych licencji na usługi chmurowe Microsoftu.

Drugą kwestią, która powoduje niezadowolenie niektórych integratorów jest ich obawa związana z finansową odpowiedzialnością za niezapłacone przez ich klientów faktury w sytuacji, gdy koszty usług chmurowych okażą się znacząco wyższe od oczekiwanych (np. przez pomyłkę administratora firmowej infrastruktury IT po stronie użytkownika, skutkującą nadmiernym czy niepotrzebnym zużyciem zasobów chmurowych). Z sondy CRN.pl wynika, że obawia się takiego scenariusza 30 proc. integratorów. W przypadku 24 proc. nie jest to sytuacja spędzająca im sen z powiek. Pozostałe 46 proc. uczestników ankiety zaznaczyło odpowiedź: „nie sprzedaję chmurowych usług Microsoftu”.

W przypadku usług chmurowych, niezależnie od ich dostawcy, mamy do czynienia z dyskusją na temat ich wysokich kosztów. Nie brakuje głosów, że są one zawyżone i przez to w wielu przypadkach nieopłacalne dla użytkowników. Tego zdania okazało się być 36 proc. respondentów sondy CRN.pl, natomiast 52 proc. uważa, że sprawa jest złożona i dlatego odpowiedź zależy od rodzaju usługi i klienta. Co ciekawe, 12 proc. uczestników ankiety uważa, że usługi chmurowe są „za tanie i nieopłacalne w sprzedaży”.

W omawianych ankietach wzięło udział 230 respondentów.

Źródło: CRN.pl