W styczniu 2003 roku Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji świętowała 10-lecie istnienia. Uroczystość związana z jubileuszem zgromadziła ponad 140 biznesmenów, polityków i urzędników. Wśród przybyłych znaleźli się między innymi: Wojciech Szewko ­ minister odpowiedzialny za informatyzację kraju, Krzysztof Heller podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Mieczysław Janowski senator, Witold Graboś prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty oraz Zdzisław Szyjewski – prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Wacław Iszkowski, prezes PIIT, w przemówieniu otwierającym uroczystość podkreślił, że dzisiaj Izba staje w obliczu nowych wyzwań.

Na rynku informatycznym byliśmy dotychczas wspólnie z Polskim Towarzystwem Informatycznym oraz z innymi stowarzyszeniami praktycznie jedynymi wyrazicielami postulatów i opinii dotyczących strategii informatyzacji Polski – mówił Wacław Iszkowski. – Dzisiaj, po utworzeniu nowego działu administracji (informatyzacji), widzimy już pierwsze efekty w postaci opracowań rządowej strategii informatyzacji administracji i rozwoju gospodarki dla społeczeństwa informacyjnego. Mamy nadzieję, że teraz będzie łatwiej dyskutować nad nowymi ustawami regulującymi rynek informatyczny w Polsce oraz stabilną działalność gospodarczą firm informatycznych.

Zgromadzeni usłyszeli też od prezesa PIIT, że Izba z definicji była i jest w opozycji do każdego sejmu, rządu i administracji, bo taka jest rola samorządu gospodarczego. Prezes Izby podkreślał, że przez lata udawało się tak układać relacje z parlamentarzystami, ministrami oraz urzędnikami, aby dyskusje i negocjacje były oparte na wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu racji wszystkich stron.

Z kolei minister Wojciech Szewko wezwał branżę do większej aktywności lobbingowej, gdyż obecny i przyszły rok mogą się okazać przełomowym okresem dla polskiej informatyki. Umowa offsetowa (związana z zakupem samolotów F-16), nazwana przez ministra 'drugim planem Marshalla’, stwarza, jego zdaniem, największą w historii szansę na rozwój nowych technologii.

Według Wojciecha Szewki trzeba także czuwać na czterema ważnymi dla branży dokumentami, które w najbliższych tygodniach trafią pod obrady Rady Ministrów. Chodzi o projekt ustawy o informatyzacji, strategię 'Wrota Polski’, strategię Informatyzacji RP oraz dokument 'Nowoczesna Polska – wiedza, informatyzacja, konkurencyjność’. Senator Mieczysław Janowski wyraził nadzieję, że prace nad tymi dokumentami będą przebiegały ponad podziałami politycznymi.

Narodowy Program Rozwoju daje branży teleinformatycznej szansę na skorzystanie z ogromnej kwoty 14 mld euro – mówił przedstawiciel Senatu. – Nasze dzieci i wnuki zapytają kiedyś, czy ich ojcowie i dziadowie byli ludźmi mądrymi, czy umieli wykorzystać szansę.

Tymczasem obecny na uroczystości prof. Władysław M. Turski – uważany za nestora polskiej teleinformatyki – określił wspomniane dokumenty mianem 'nowych ustaw o powszechnym dobrobycie’.

Wolałbym, aby rozliczono się z nieudanych projektów informatycznych w administracji publicznej – powiedział prof. Turski, zwracając uwagę na fakt, że o wydawaniu miliardów złotych zbyt często w Polsce decydują ludzie niedouczeni.

W drugiej części uroczystości jubileuszowej wręczono po raz pierwszy statuetki – nagrody PIIT. Wyróżnienie ma być przyznawane raz w roku osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju informatyki i telekomunikacji. Z okazji 10-lecia PIIT otrzymało ją 10 osób.