Ceny DRAM stopnieją o 8 – 13 proc. w I kw. 2022 r. (wobec IV kw. 2021 r.) – prognozuje TrendForce. To przyspieszenie obniżek wobec aktualnego kwartału, gdy stawki zmniejszą się szacunkowo o 3 do 8 proc. kw./kw.

Przewiduje się, że w I kw. 2022 r. ceny kontraktowe modułów DDR4 do PC stopnieją o 5 do 10 proc., a DDR5 (o 3 – 8 proc.), jeśli zabraknie do nich czipów do zarządzania energią.

Bardziej potanieją nawet komputerowe moduły serwerowe, o 8 – 13 proc.

Ceny mobilnych pamięci DRAM spadną natomiast o ok. 8-13 proc.

Jedynie pamięci do kart graficznych będą trzymać ceny, w związku z dużym zapotrzebowaniem na te podzespoły. Tutaj nawet po I kw. nie zanosi się na obniżki.

Pamięci do PC. Nie wiadomo, czy dołek okaże się trwały

Spadek cen DRAM będzie związany z sezonowo niższym popytem, jak to zwykle na początku roku – zdaniem TrendForce.

Dołek na komputerowych pamięciach będzie mniejszy niż średnia na rynku, ponieważ analitycy spodziewają się, że producenci OEM zmniejszą zapasy DRAM, które w IV kw. 2021 r. sięgały 11 – 13 tygodni. Jednak w ostatnim czasie odnotowano ich spadek. To, czy trend w dół okaże się trwały, będzie natomiast zależeć od zarządzania zapasami przez producentów oraz od tego, jak nabywcy DRAM przewidują dalsze zmiany cen.

Jeśli chodzi o dostawy notebooków w IV kw. 2021 r., to spodziewany jest poziom podobny do III kw. 2021 r., ponieważ niedostatek komponentów częściowo zmniejszył się w ciągu kwartału.

Serwerowe DRAM. Czas na realizację opóźnionych zamówień

Co do serwerowych pamięci, to obecnie dostawcy usług internetowych i klienci korporacyjni mają zapasy odpowiednio na ok. 6-9 tygodni i 8-10 tygodni. To nieco mniej w porównaniu do końca III kw. br., ale zmiana ta nie przyczyni się istotnie do wzrostu popytu – zdaniem analityków.

Zarówno kupujący, jak i sprzedawcy osiągnęli konsensus co do niższych cen. Problemy związane z brakiem komponentów w łańcuchu dostaw zostały stopniowo rozwiązane, co oznacza, że ​​najwięksi gracze zmniejszą zakupy pamięci w nadchodzących miesiącach – uważa TrendForce.

W rezultacie dostawcy DRAM w I kw. 2022 r. będą realizować więcej odroczonych zamówień, złożonych wcześniej przez mniejszych klientów, co zapewni pewien wzrost popytu, ale zbyt mały, aby ceny utrzymały się na aktualnym poziomie.

Spadek na smartfonach

TrendForce spodziewa się, że produkcja smartfonów w I kw. 2022 r. spadnie o 10 proc. wobec IV kw. 2021 r. Powodem będą problemy z dostępnością procesorów i wpływ pandemii. Marki OEM obniżają swoje cele produkcyjne, więc staną się jeszcze bardziej wstrzemięźliwe zamawiając komponenty – przewidują analitycy.

Przewidywane zmiany cen DRAM w IV kw. 2021 r. i I kw. 2022 r.