Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali we Wrocławiu kolejne 3 osoby w śledztwie dotyczącym wyłudzania VAT-u na „karuzeli podatkowej” w obrocie elektroniką.

Przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu i wiarygodności dokumentów oraz posługiwania się nierzetelnymi fakturami i wystawienia ich. Ponadto według śledczych w jednej ze spółek zaangażowanych nielegalny proceder dochodziło do „prania pieniędzy”.

Jak ustalono, zatrzymani wyłudzili 21 mln zł VAT-u i próbowali wyłudzić kolejne 1,8 mln zł.

Na poczet grożących kar zabezpieczono mienie o łącznej wartości prawie 6,8 mln zł. Zatrzymani wyszli za poręczeniem majątkowym. Mają dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

Wielowątkowa afera. Ukradziono 1 mld zł

Akcję we Wrocławiu przeprowadzono w ramach wielowątkowego śledztwa miejscowej prokuratury regionalnej i CBŚP w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem elektroniką na „karuzeli”.

Mechanizm działania grupy polegał na zorganizowaniu transakcji sprzedaży przy wykorzystaniu łańcucha utworzonych albo kupionych w tym celu spółek z o.o., które wystawiały kolejne faktury, a następnie przelewano pomiędzy nimi pieniądze.

W śledztwie do tej pory zarzuty ma 86 podejrzanych. Wartość uszczupleń należności podatkowych spowodowanych działaniem grupy jest szacowana przez śledczych na około 1 mld zł.